BIST 8.335
DOLAR 27,42
EURO 29,02
ALTIN 1.631,38
HABER /  MAGAZİN

Ünlü sanatçı Berkant hayatını kaybetti

Samanyolu şarkısıyla tanınan Berkant Akgüren hayatını kaybetti.

Abone ol

İNTERNETHABER - Geçen hafta Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük halk ozanını uğurladık,  bugün de efsane şarkının solisti Berkant'ı akciğer kanserinden kaybettik. 

KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

Bir süredir akciğer kanseri teşhisi ile tedavi gören ve daha sonra evinde yaşadığı nefes darlığı sorunu nedeniyle durumu kötüleşen ünlü sanatçı, Memorial Şişli Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Samanyolu şarkısı ile ünlenen Berkant'tan bugün kötü haber geldi. Ünlü sanatçı 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.  


BERKANT KİMDİR?

Tam adı Berkant Akgürgen olan besteci, müzisyen ve oyuncu 31 Aralık 1938'de Ankara'da doğdu.
Ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdüren Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi' nden mezun oldu. İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı.

Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı,

DÜNYAYA DUYURDU

1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olur.