BIST 5.032
DOLAR 19,07
EURO 20,53
ALTIN 1.212,93
HABER /  POLİTİKA

Üniversite mi mezbaha mı kuruyoruz!

4 yeni vakıf üniversitesi için Meclis'ten ilk onay çıktı. Kurulan üniversiteler muhalefet partilerinin eleştirisine neden oldu.

Abone ol

Dört yeni Vakıf Üniversitesi Kuruluyor. Yeni kurulan vakıf üniversiteleriyle birlikte toplam vakıf üniversitesi sayısı 51'e yükselecek. CHP tasarıya, "Mezbaha açmıyoruz" diyerek tepki gösterdi.

İstanbul'da ''Fatih Sultan Mehmet'', ''Ön Asya'', ''Süleyman Şah'' üniversiteleri ile Samsun'da ''Canik Başarı Üniversitesi'' adıyla 4 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, 2002 yılında 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere, üniversite sayısı 76 iken, bugün itibariyle bu sayının 139'a ulaştığını söyledi.

2003'ten bu yana 41'i devlet, 22'si vakıf olmak üzere 63 üniversite kurulduğunu ifade eden Çubukçu, bu üniversitelerin de kurulmasıyla, vakıf üniversitelerinin sayısının 51'e yükseleceğini bildirdi.

MUHALEFET TEPKİ GÖSTERDİ
CHP'li Nur Serter, ''(51 vakıf üniversitesi açıyoruz) demek kolay, çünkü 4'er 4'er açıyorsunuz. Önemli olan bu üniversitelerdeki eğitim ve öğretimdir'' dedi.

Yeni üniversitelerin kurulmasına en sert tepki ise CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'dan geldi. Kurulması istenen ünivresitelerin daha detaylı olarak alt komisyonda incelenmesini isteyen Altay şunları söyledi:
"Pirinç tüccarının, kasaba eşrafının kurduğu üniversiteler var. Şimdi o üniversitenin kurucusu pirinç tüccarı, rektörün, hocanın üstünde olacak ve eğitim konusunda karar verecek, böyle bir şey olabilir mi? Mezbaha açmıyoruz, üniversite açıyoruz. Açılacak üniversitenin neye göre, açıldığını, kaynağını bilmeliyiz. Yarın, öbürgün o üniversite kapandığı zaman öğrencilerin durumu ne olacak bilebilmeliyiz, o öğrencileri garanti altına almalıyız.''

KURULACAK ÜNİVERSİTELER VE VAKIFLARI
- İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet Han, Sinan Ağa Bin Abdurrahman, Nurbanu Valide Sultan, Hatice Sultan ve Hacı Abdülaziz Ağa Mazbut Vakıfları adına Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi,

- Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul Ön Asya Üniversitesi,

- Sistem Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Süleyman Şah Üniversitesi

- Samsun'da Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı ile Tanrıverdi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından müştereken Canik Başarı Üniversitesi