HABER /  EKONOMİ

Ülker Bisküvi 2018 yılında kârını yüzde 23.4 arttırdı

Yıldız Holding bünyesindeki Ülker Bisküvi’nin 2018 cirosu 5.96 milyar lira olarak gerçekleşti. Şirketin Türkiye operasyonları yüzde 17 büyüdü.

Yıldız Holding bünyesindeki Ülker Bisküvi 2018 yılı rakamlarını açıkladı. Şirket 2018 yılında satışlarını yüzde 23.4 artırarak 5.96 milyar liraya çıkardı

Ana ortaklığa ait net dönem kârını yüzde 76.4 artırarak 701 milyon liraya yükselten şirket, 2018 yıl sonu itibarıyla FAVÖK’ü de (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr) yüzde 28 artışla 939 milyon liraya ulaştırdı. 

Büyüme devam ediyor
Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, Ülker Bisküvi’nin 2018 yılında ihracat ve yurtdışı faaliyetlerinin artan desteğiyle büyümesini devam ettirdiğini söyledi ve ekledi:

"Toplam atıştırmalık ciromuz 2018 yılında yüzde 25 büyüdü. Türkiye operasyonlarımızın büyümesi yüzde 17; ihracat ve yurtdışı atıştırmalık operasyonlarımızın büyümesi yüzde 41.5 oldu.

Toplam operasyonel kârlılığımız (Faaliyet Amortisman Vergi Öncesi Kâr - FAVÖK) 2018 yılında yüzde 28büyürken yıllık bazda FAVÖK marjı yüzde 15.8 ile rekor seviyeye ulaştı. İhracat büyümemizin önemli katalizörlerinden biri oldu. İhracat ve yurtdışı operasyonlarımızın toplam satış içindeki payı yüzde 38’e ulaştı.

Godiva'nın üssü Türkiye oldu
Ülker Flipz, Biskrem Extra, Fırından Mozaik Kek, O’lala Waffle Kek, Piko 5 ve Godiva Masterpiece gibi 2018’e portföyümüze güç katacak inovasyonlarla başladık ve hız kesmeden devam ettik. Türkiye’deki tesislerimizi Godiva tablet çikolatalarının üretim üssü haline getirdik."

Yurt dışındaki büyüyen hamleleri
Yıldız Holding'in;  Suudi Arabistan, Mısır’daki bisküvi ve çikolata yatırımları, Kazakistan fabrikası, McVitie’s markasının Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika dağıtım-üretim haklarının satın alınması, United Biscuits’in IBC Suudi Arabistan bisküvi fabrikasının satın alımıyla yurtdışında büyümeyi sürdürdüklerini vurgulayan Tütüncü, 2019 yılında da yurtiçinde yatırımlara, maliyet avantajı yaratacak projelere ve marka yatırımlarına devam edileceğini ekledi. 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Apex Legend oyunundan 1 ayda ulaşılması zor rekor!
Streç film ile göbek yağlarınızı bu şekilde eritebilirsiniz
Merve Aydın'ın eşi Mehmet Akif kimdir eski mesleği bakın neymiş
Manisa'da yolcu otobüsü TIR'a arkadan çarptı 2’si ağır 20 yaralı
Esra Balamir kaç yaşında boşandığı ilk eşi kimdir?
YÖKDİL geç başvuru ücreti kaç para hangi bankaya yatacak?
Yorumlar