BIST 1.145
DOLAR 7,71
EURO 9,06
ALTIN 467,89
HABER /  DÜNYA

Ukrayna eski Devlet Başkanı Poroşenko yalan makinesiyle ifade vermeyi reddetti

Ukrayna’nın eski devlet başkanı Petro Poroşenko'nun, mahkemenin aldığı kararla ifadesi yalan makinesiyle alınacak. Ancak Poroşenko, son kez ifade vermeye gitmedi.

Abone ol

Ukrayna’nın bir önceki devlet başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’da yayın yapan Direct TV’nin satın alınması ve satılması dönemlerinde usulsüzlük yapmakla suçlandı.

Yalan makinesi ile ifadesi alınacak 

Bunun üzerine Kiev Savcılığı tarafından ifadesi alınması için çağrı yapılan Poroşenko, bu çağrıya kulak asmadı. Ardından savcılık tarafından Poroşenko’nun, Kiev Adli Bilim Araştırma Enstitüsü’nde yalan makinesi ile ifadesinin alınması kararlaştırıldı.

İfade vermeye gitti 

Poroşenko’nun, saat 10.00 sıralarında enstitüye gitmesi ve yalan makinesine bağlanarak ifade vermesi gerekirken, eski devlet başkanı ifade vermeye gitmedi.

13 Ağustos’ta Devlet Soruşturma Bürosu’nun eski devlet başkanının yalan makinesine bağlanarak ifade vermesine izin vermesi üzerine mahkeme, aynı doğrultuda karar çıkardı.

"Ne zaman geleceğini bilmiyoruz"

Şu ana kadar karara uymayan Poroşenko ile ilgili Kiev Adli Bilim Araştırma Enstitüsü Psikolojik Araştırma Bölümü Başkanı Yuri İrkhin, açıklama yaptı.

Hala Poroşenko’yu beklediklerini ifade eden İrkhin, “Pecherskyi Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı ile Poroşenko’nun yalan makinesine bağlanarak psikolojik sorgusunun yapılmasına karar verildi. Bununla ilgili biz tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bugün saat 10.00’da gelmesi gerekiyordu fakat gelmedi. Ne zaman geleceğini bilmiyoruz ama bekliyoruz.” dedi.

Poroşenko’nun ifadeye gitmemesinin ardından mahkemenin Poroşenko’nun zorla ifade vermesi yönünde karar çıkarılması beklenirken, yine de Poroşenko’nun kendi rızasıyla ifade vermeye gitmesi bekleneceği yorumlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Depremde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası da hasar görmüş! Tahliye ediliyor
HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında fezleke hazırlandı
İstanbul'da inşaatta toprak kayması göcük altında kalan bir işçi yaralandı
Safer ayı ne demek safer ayının son çarşambası kılınan namaz
Galatasaray PSG maçı şifresiz canlı hangi kanalda saat kaçta
Emir Elidemir sevgilisi var mı aile hikayesi herkesi üzmüştü
Yorumlar