BIST 4.943
DOLAR 19,15
EURO 20,84
ALTIN 1.207,86
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

UKOME'de 5 bin yeni taksi teklifi 10'uncu kez reddedildi!

İSTANBUL'a 5 bin yeni taksi alımını içeren teklif 10'uncu kez UKOME'de reddedildi.

Abone ol

İBB, kent genelinde hizmet veren 17 bin taksinin yetersiz olduğunu söyleyerek yeni taksi projesi hazırlamıştı. Proje kapsamında 5 bin yeni taksinin İstanbul'da hizmete girmesi hedefleniyordu. Daha önce de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme alınan teklif, 9 kez reddedildi. Yenikapı Etkinlik Alanı, Dr. Mimar Sinan Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Ekim ayı toplantısında yeni taksi teklifi 10. kez oylamaya sunuldu. Toplantıda oylanan 5 bin taksi projesi oy çokluğu ile reddedildi. 

Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, 1990 yılından beri İstanbul'da taksi sayısının artmadığını altını çizdi. Cihan “2019 yılında 100 bin şikâyet almışız Beyaz Masa verilerine baktığımızda. Bu yıl içerisinde de yaklaşık 50 bin civarında taksiyle ilgili şikâyet almaya devam ediyoruz. 1990 yılından beri İstanbul’da taksi sayısı sabit kalmış, nüfus ve turist sayısı arttı” diye konuştu.

Cihan, yeni sisteme ilişkin ise, "Şoför maaşı artık sabit olacak. Aylık olarak artık şoförün ne kadar yolcu alıp almadığından bağımsız olarak… 30 gün esasına göre SGK ödemeleri yapılacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da "Halkla bizi düşman ettiniz. Taksici esnafımız 30 yıldır böyle bir zulüm görmedi" dedi.

Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'ndeki UKOME toplantısından çıkan Aksu, kararı bekleyen taksicilerin yanına gitti.

Aksu, "İBB, uzun bir süredir sorunlarımıza odaklanmak ve birlikte yapıcı şekilde sorunlarımızın üstüne gitmek yerine, kamu kaynağı ile bizi yok sayan ve bize alternatif olmasını istediği bir sistemi dayatmaya çalışıyor. Bunu önceki hafta daha da ileri taşıyarak, yeni bir taksi sistemi vaadi ile şoförlere net 6 bin 622 lira ödeme yapılacağını savundu. Burada aslında İBB'nin nasıl tamamen oy rantı güdüsü ile hareket ettiğini, aslında sorunlarını önemsemediğini size birkaç veri ile anlatmak isterim; İBB Başkanı İmamoğlu'nun yönetimindeki İETT otobüslerinde halihazırda şoför maaşları 4-5 bin lira aralığında seyrederken, hatta 8 yıllık bir İETT şoförü 5 bin lira seviyesinde maaş alırken, taksi şoförlerine 6 bin 662 net maaş vaadi hem bir haksızlık örneği hem de bir vaatten öteye geçemeyecek gerçek dışı bir açıklamadır" dedi.

"Velinimetimiz İstanbul halkıdır"

Eyüp Aksu, "İstanbul halkı bilmelidir ki, velinimetimiz İstanbul halkıdır. Sorun kronik bölgelerde şoför arkadaşlarımızın davranışları ile alakalı ufak bir sıkıntı var. Bunu da eğitimle, teknolojiyle ve denetimle çözebileceğiz. İstanbul halkına en iyi bir şekilde hizmet edeceğiz. Belediyemizin dayatması siyasi ranttan başka bir şey değildir. Bunu da aziz İstanbul halkı bilmelidir. Biz esnaf grubu olarak, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Biz siyasi değiliz. Ekmeğimize emeğimize sahip çıkmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.