BIST 1.443
DOLAR 8,55
EURO 10,38
ALTIN 511,12
HABER /  EKONOMİ

Uçak biletleri iadeleri garanti altına alındı Bakan Karaismailoğlu duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uçak biletleri iadelerinin garanti altına alındığını duyurdu. Bakan Karaismailoğlu ayrıca yeni tip korona virüs salgınının küresel ticarete yönelik etkilerini en aza indirmek amacıyla gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Abone ol

Yeni tip koronavirüsle ekonomik alanda mücadele kapsamında bir önemli karar daha hayata geçti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uçak biletleri iadelerinin garanti altına alındığını duyurdu. 

Alınan önlemler sayesinde virüsle mücadelede önemli mesafe katedildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Tabii ki söz konusu salgının sosyo-ekonomik anlamda vatandaşa etkilerini azaltmak amacıyla da birçok sektöre yönelik tedbirleri aldık. Bu noktada en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sivil havacılık sektörü oldu.' dedi.
Bakan Karaismailoğlu, sivil havacılığa yönelik olarak öncelikle havayolu sefer iptallerinden dolayı işletmecilerin slot kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı. Havalimanı, terminal ve yer hizmetlerine ait işletmelerin de ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından 3 ay sonrasına ertelendiğini bildiren Karaismailoğlu, böylece sektörün ödemesi gereken yaklaşık 38 milyon liralık borcunun ötelendiğini söyledi. Diğer hizmetlerin ücretlerinin de bu yıl için yüzde 50 oranında indirildiğini açıklayan Karaismailoğlu, havayollarının Eurocontrol'e olan yaklaşık 30 milyon euro borcunun ertelendiğini bildirdi.

İsteyenler biletini açığa aldıracak

Bakan Karaismailoğlu, tüm turistik faaliyetleri ile taşımacılık faaliyetleri iptal edilen sıcak hava balonu işletmelerinin de ruhsat veh temdit ödemelerine ait yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacakların bir yıl ertelendiğini açıklayarak, “Havayolu yolcu aklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile havayollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bilet ücret iadesi isteyen vatandaşlarımıza da havayolu firmaları tarafından uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kerem Tunçeri Aslı Enver aşkı ifşa ile battı! Kerem Tunçeri'nin yazışma açıklaması Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Yobo: Fenerbahçe'ye aşık oldum
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Erdoğan'ın Meclis'e gelmemesini kim önerdi? TBMM Başkanı Şentop açıkladı
Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi? DSÖ iddialara nokta koydu
Lucas Podolski: Antalya'da güvendeyim
Bu köy koronavirüs kurallarına bir başka uyuyor! Prof. Ateş Kara ne dese oluyor
Eksiye düşen petrol fiyatları! ABD medyası 'üste para almayacaksınız' uyarısı yaptı
Kütahya'da ölüm tehditleri savuran eski eşe ev hapsi cezası!
Yurt dışındaki Türkleri THY getirmeye başladı hangi ülkeden kaç kişi gelecek?
Abdurrahim Albayrak'a dolandırıcı şoku
Yorumlar