HABER / POLİTİKA

Türkiye'de Kürt sorunu yok!

Demokrat Partini'nin yeni genel başkanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye'de Kürt sorunu olmadığını söyledi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, "Kürt sorunu"nun sadece dil sorunu olduğunu savundu.

Hafta sonundaki kongrede Genel Başkan seçilen Zeybek, Türkiye'de yaşanan iki dilli yaşam ve anadilde eğitim ile genel başkan adaylığı konularıyla ilgili Habertürk'e değerlendirmelerde bulundu.

3 GÜNDE BAŞKAN 5 AYDA BAŞBAKAN

Adaylığı düşünüyordum ama Tansu Çiller'in kararını bekliyordum. Tansu Hanım gelmeyeceğini açıklayınca bana doğru bir meyil başladı. Ben de bunu değerlendirdim. 3 günde oldu bitti bu iş. İşim kolay değil biliyorum ama 3 gün içinde ortaya çıkıp bu kadar büyük bir oyla genel başkan olduysam 5 ay içinde de başbakan olurum diye düşünüyorum.

'KÜRT KÖKENLİ DEDİĞİMİZ TÜRKLER'

Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu kabul etmiyorum. Eğer Kürt kökenli dediğimiz Türklere diğer yurttaşlara verilen haklar verilmemiş olsaydı çok ciddi bir Kürt meselesi olurdu. Kürt sorunu yok Kürtçe sorunu var. İstanbul lehçesi dışında başka dilleri ve lehçeleri hasım gibi görmeye karşıyım. Liselerde isteyen yurttaşlarımıza istedikleri dil ve lehçeleri öğrenme imkânı tanınmalıdır.

ÖZAL BENİ BAŞBAKAN YAPACAKTI

Zeybek, Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra yerine kendisini ve Yıldırım Akbulut'u düşündüğünü iddia ederek, "Benim biraz dikbaşlı olduğum söylenmiş. Onun üzerine Yıldırım Bey'de karar kıldı. İkinci dönemde bana teklif etti. Ben de 'Adaylığımı açıkladıktan sonra bana (adaylığını geri çek) derseniz çekmem' dedim. Bunun üzerine Mesut Yılmaz oldu. Bana sonra 'Ben aslında seni istiyordum' dedi. Mesut Yılmaz'ın deneyimli bir siyasetçi olduğunu söyleyen Zeybek, "Bir dönem aramız çok iyiydi. Partimizde kalırsa beraber çalışırız. Takdiri ayrılmak yönünde olursa da saygıyla karşılarım" diye konuştu.

"DİZİYE TAHAMMÜL EDEMEDİM"

Zeybek, "Muhteşem Yüzyıl" dizisine 5-10 dakika baktığını, ancak tahammül edemediğini ifade ederek, "Yine de ağır eleştiri yapmam. Yasakçılığa karşıyım. Beğenmeyen izlemesin" dedi.

Yorumlar2 yorum