BIST 5.373
DOLAR 21,27
EURO 22,93
ALTIN 1.341,77
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

Türkiye'de her ikisinden biri gri!

CNBC-e Business dergisi, Türkiye'de ilk kez binek otomobillerin renk dağılımını yayımladı İşte o ilginç sonuç

Abone ol

Dünyada en yaygın otomobil rengi gümüş. Türkiye'de ise son beş yılda trafiğe kaydı yapılan her iki binek araçtan birinin ruhsatında gri yazıyor.

CNBC-e Business dergisi, Türkiye'de ilk kez binek otomobillerin renk dağılımını yayımladı ve Türkiye'nin de "gri araba cenneti" olduğunu ortaya koydu.DuPont Otomotiv Renk Popülaritesi Raporu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Güney Afrika, Güney Kore, Avrupa, Rusya, Çin, Hindistan gibi ülke ve bölgeleri kapsıyor.

DuPont'un 2010 raporuna göre dünyada en yaygın otomobil rengi gümüş. Onu iki puan geriden izleyen renk ise siyah. Siyahın popülaritesi Kuzey Amerika'nın dışındaki önemli pazarlarda oldukça sağlam. Beyaz ve gri üçüncülük için kıyasıya rekabette. Grinin popülaritesi bir önceki çalışmaya göre üç puan artmış durumda. Global renk sıralamasında beşinciliğe yerleşen kırmızının popülaritesi ise giderek artıyor.

HER İKİ OTOMOBİLDEN BİRİ GRİ
DuPont'un çalışması Türkiye'yi kapsamıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı'ndan alınan veriye göre, Türkiye tam bir gri otomobil cenneti. Ancak Türkiye verilerinde dünyadakinden farklı olarak gümüş ve gri birbirinden ayrılmamış.Türkiye'de son beş yılda trafiğe kaydı yapılmış her iki binek araçtan birinin ruhsatında gri yazıyor.