BIST 1.210
DOLAR 7,87
EURO 9,31
ALTIN 483,41
HABER /  GÜNCEL

Türkiye Fransa'dan SAMP-T füze savunma sistemi alacak

Türkiye, NATO kapsamında Güneydoğu Anadolu'da konuşlandırılmak üzere Fransa'dan SAMP-T füze bataryası satın alacak.

Abone ol

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) yetkilileri bu sabah düzenledikleri basın toplantısında son 3 aylık faaliyetlere ilişkin açıklamalar yaptı.

Muhabere Albay Tamer Zincir, Türkiye'nin balistik füzelere karşı hava savunmasının NATOunsurlarıyla takviye edilmesi kapsamında Fransa'nın batarya yerleştirme önerisinin kabul edildiğini duyurdu.

Fransız makamları ile koordine

Tamer Zincir, "Fransa bir adet SAMP-T bataryasının ülkemizde konuşlandırılmasına yönelik teklifte bulunmuştur. Fransız SAMP-T bataryasının Türkiye'de konuşlanması maksadıyla saha araştırma faaliyeti 16-21 Haziran 2019 tarihleri arasında icra edilmiştir. Konuşlanma çalışmalarına ilişkin hususlar Fransız makamları ile koordine edilmektedir" dedi.

Güneydoğu'da keşif çalışmaları

Zincir, Fransa'nın teklif ettiği bataryanın konuşlanacağı bölge ile ilgili olarak ise "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde keşif çalışmaları sürüyor. Güney sınırımızda olacak." dedi.

NATO ve Patriotlar

Ekim 2012'de Suriye tarafından yapılan atışlar sonucu Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 kişi hayatını kaybetmiş; Türkiye NATO'dan füze savunma sistemi talep etmişti. 

ABD, bu talebin ardından iki adet Patriot bataryasını Gaziantep'e konuşlandırmıştı. Aynı talep doğrultusunda Şubat 2013'te Almanya iki adet Patriot bataryasını Kahramanmaraş'a, Hollanda da yine iki adet Patriot bataryasını Adana'ya göndermişti.

Hollanda, 2015 Ocak'ta Patriot bataryalarını geri çekerek görevi İspanya'ya devretti.

Aynı yıl ABD ve Almanya, Patriot bataryalarının süresini uzatmama kararı aldı. ABD Ağustos 2015'te, Almanya da Aralık 2015'te bataryaları geri çekti.

Haziran 2016'da, İtalya Hava Savunma Sistemi ve askerleri Kahramanmaraş'a gelerek, hava savunma bataryalarını kurdu. Şu anda Türkiye'de İtalya ve İspanya'nın hava savunma bataryaları bulunuyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Optimar açıkladı! Türk milleti S-400'ler için ne düşünüyor işte en az destek veren parti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İmamoğlu'ndan dikkat çeken sözler: Hiç kimseyi dışarıda bırakmadan herkesi kucaklamalıyız
BM'den ABD ve Kuzey Kore'ye "nükleer görüşme" çağrısı!
Resmen duyurdular: İsrail ile yapılan anlaşmaları askıya aldık!
Ringde 3 gün içinde ikinci ölüm
Sakaryalı tavuk üreticileri destek bekliyor
Walking dead 10. sezon netflix ne zaman yayınlanacak
Yorumlar 5 yorum