BIST 11.156
DOLAR 33,05
EURO 36,04
ALTIN 2.559,19
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

Türk tasarladı testte yakalandı

Murat Güler’in Ford için tasarladığı Iosis X isimli konseptin ilk casus fotoğrafları ortaya çıktı.

Abone ol

Türk tasarımcı Murat Güler’in Ford Motor için tasarladığı SUV modelinin ilk casus (spy) fotoğrafları ortaya çıktı. Paris Otomobil Fuarı’nda Iosis X adıyla konsept olarak sergilenen aracı, Fransız Autojournal dergisi görüntülemeyi başardı. Ford, yeni SUV modelini rakiplerinden gizlemek için tamamen siyah kamuflajla giydirmiş. Ancak araca ilk bakışta orta büyüklükte bir 4x4 olduğu ve “Yılın Otomobili” S-MAX’ın çizgilerini taşıdığı görülüyor. Henüz gerçek ismi belirlenmeyen Iosis X, Focus ve Mondeo’larda kullanılan 125-200 beygir güç üreten benzinli ve dizel motorla donatılacak.

İlk kez bu yıl Ekim ayında Frankfurt Motor Show’da sergilenecek Murat Güler imzalı SUV, 2008’in ilkbahar aylarında yollara çıkacak. Ford’un Avrupalı tüketicilerin beklentileri doğrultusunda üreteceği 4X4’ün rakipleri aynı BMW X3, Peugeot 4007, Toyota RAV4, Audi Q5 ve VW Tiguan olacak.

İlk olarak yeni Focus’un tasarım ekibinde çalışan Güler, S-MAX’ın tasarım ekibinde yer aldı. Ford’da gösterdiği başarı sayesinde bir anda dikkatleri üzerine çeken Güler, şirket içi yapılan yarışmada konseptiyle Ford’un Avrupa için tasarlayacağı SUV modelinin baş tasarımcısı seçildi. Güler, Torino’daki tasarım stüdyosunda 9 ay boyunca çalışarak, Iosis X’i yarattı. Konsept ilk olarak Paris Fuarı’nda sergilendi ve büyük ilgi gördü. Ford’un Focus platformu üzerine üretmeye başlayacağı Iosis X, bir Türk tasarımcının ilk SUV modeli olma unvanını da taşıyor.

Babası Ford’da marangozdu
Murat Güler’in profesyonel olarak oto tasarımıyla tanışması 1996’da o dönem ünlü tasarımcı Murat Günak’ın da çalıştığı Volkswgen’de başlıyor. Daha sonra kader onu Ford Avrupa’ya götürüyor. Tesadüftür, doğma- büyüme Almanyalı olan Güler’in babası fabrikada marangozluk yapıyormuş. Ford’da çalışmaya başlayan Güler’in ilk büyük projesi yeni Ford Focus oldu. Daha sonra S-MAX’ın ortaya çıkmasına katkıda bulundu.