BIST 1.329
DOLAR 7,77
EURO 9,46
ALTIN 458,39
HABER /  EKONOMİ

Türk lirasına Londra merkezli finansal kuruluşlardan saldırı

Anadolu Ajansı

Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan Türk lirası ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalkarak, Türk lirasına değer kaybettirmeye yönelik manipülatif ataklarına devam ediyor.

Abone ol

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türk lirasının değer kaybetmesine oynayan Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalktılar.

Temerrüde düştüler

Ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bu finansal kuruluşlar, Merkez Bankasının EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düştüler.

Düzenleyici kurumlar harekete geçti

Serbest piyasanın kurallarını hiçe sayan bankaların Türk piyasasına yönelik manipülatif ataklarını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yatırımcı toplantısına denk getirmesi ise dikkati çekti.

Ağır cezalar yolda

Söz konusu işlemleri tespit eden düzenleyici kurumların hukuki süreç başlattığı ve işlemleri yapan yurt dışındaki bankaların ağır cezalar ve işlem yasakları ile karşılaşabileceği öğrenildi.

Aynı saldırıyı yine denediler

Londra merkezli yatırım bankaları 2019 yılının mart ayında da dolar işlemlerinde temerrüde düşmüştü.

Yerel seçimlerin hemen öncesinde ellerinde TL olmadan yüklü miktarda dolar alan bankalar Türk lirası bulamadıkları için Türk bankalarına ödeme yapamamıştı.

Temerrüde düşen bankalar Londra piyasasında yüzde 1000'i aşan faizlerle Türk lirası bulmaya çalışmışlardı.

Temerrüt nedir?

Temerrüt, kişinin borçlandığı edimi hukuka aykırı olarak yerine getirmemesi halidir. Yani alacaklı ya da borçlu taraflardan birinin borcunu ya da yükümlülüğünü zamanında ve usulüne göre yerine getirmemesi durumudur.

ÖNCEKİ HABERLER
Patates soğan fiyatları uçtu! Tarlada 1 İstanbul'da 6 lira
Ayça Çağla Altunkaya yaşı kaç Acun ile sevgilisi yaş farkı kaç?
Mars'ta hayat izlerini güçlendiren bir kanıt daha
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Kovid-19'in çıkışına dair 'kafa karıştırıcı' açıklama
Darbeci Hafter milislerine mühimmat taşıyan kargo uçağı vuruldu
İyi Aile Babası konusu nedir oyuncu kadrosunda kimler var?
Yorumlar 31 yorum