BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Türk bilim insanları 'zonklayan' yıldız keşfetti!

Keşfedilen yeni yıldızın, Kutup Yıldızı'nın da içinde bulunduğu Küçük Ayı adlı takım yıldızda yer aldığını belirtildi.

Abone ol

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) teleskobuyla, İstanbul Üniversitesi'nden araştırmacı bir grubun yeni bir yıldız keşfettiğini bildirerek, "Başka bir yıldızı takip ettikleri sırada, titreşimleriyle fark edilen yeni yıldızın türü, Delta Scuti. Yıldızın yüzeyinde adeta kalp çarpması şeklinde gerçekleşen renk değişim hareketleri sebebiyle bu tür, 'zonklayan yıldız' olarak biliniyor" dedi.

Ergin, AA muhabirine, TUG'un son dönemdeki faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türk bilim insanlarının, TÜBİTAK teleskobuyla ağustos ayında bir gezegen (Öte-gezegen) keşfettiğini hatırlatan Ergin, Ulusal Gözlemevi uzmanlarının ve burada araştırmalarını yürüten akademisyenlerin çalışmalarına büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.Keşfedilen yeni yıldızın, Kutup Yıldızı'nın da içinde bulunduğu Küçük Ayı adlı takımyıldızda yer aldığını dile getiren Ergin, yıldızın yüzey sıcaklığının da güneşe benzer şekilde 6000 Kelvin olarak tespit edildiğini kaydetti.

3 SAATTE BİR PARLIYOR

Ergin, 'zonklayan' yıldızların teknik özelliklerini anlatarak, "İç yapılarındaki kararsızlıklar nedeniyle 3 saatlik aralıklarla yarıçaplarını artırıp azaltan Delta Scuti yıldızları, dönemli bir şekilde şişip büzülüyorlar. Bu sırada, yıldızın büyüklüğü artarken, yoğunluğu azalıyor, sıcaklığı artıyor. Sıcaklığın artması ise yıldızın parlaklığını önemli ölçüde arttırıyor. Astronomlar bu parlaklık artış azalış düzeninden yıldızın 'zonklayan' yıldız olduğunu anlayabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Çin iki ülkeyi bir kez daha uyardı
Demir çubuk sırtından girip başından çıkmıştı: Kurtuldu!
FETÖ'cü 9 sanığa ağırlaştırılmış müebbet
Babasının cenazesinde imamı bıçakladı
Tekirdağ'da bir asker birliğin bahçesinde ölü bulundu!
e nabız grip aşısı olacakların listesi sorgulama
Yorumlar 1 yorum