Turgut Özakman Kimdir?

Turgut Özakman'ı kamuoyu Şu Çılgın Türkler kitabı ile tanıdı. Ankara'lı olan Turgut Özakman 1 Eylül 1930 tarihinde doğdu. 28 Eylül 2013 tarihinde ölen Turgut Özakman, kalp rahatsızlığı sonucu hayata veda etti. Hukukçu olan Turgut Özakman Ankara Hukuk Fakültesi mezunuydu. Kölh Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsünü bitiren Turgut Özakman, Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'DEKİ GÖREVLERİTurgut Özakman, TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel...

Turgut Özakman'ı kamuoyu Şu Çılgın Türkler kitabı ile tanıdı. Ankara'lı olan Turgut Özakman 1 Eylül 1930 tarihinde doğdu.

28 Eylül 2013 tarihinde ölen Turgut Özakman, kalp rahatsızlığı sonucu hayata veda etti.

Hukukçu olan Turgut Özakman Ankara Hukuk Fakültesi mezunuydu. Kölh Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsünü bitiren Turgut Özakman, Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi.

TRT'DEKİ GÖREVLERİ

Turgut Özakman, TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı.

Radyo Televizyon Yüksek Kurulu'nda 1988-1994 yılları üyelik ve başkan yardımcılığı turgut-özakman-kimdir-şu-çilgin-türkler.jpggörevlerinde  bulunan Turgut Özakman,  Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

FAHRİ DOKTORA ALDI

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, hayatı boyunca sayısız esere imza atmıştı.

Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi.

ŞU ÇILGIN TÜRKLER KİTABI

2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, Uğur Dündar'a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.

Evli olan Özakman'ın üç çocuğu ve dört torunu vardı.