BIST 4.505
DOLAR 18,82
EURO 20,20
ALTIN 1.136,25
HABER /  GÜNCEL

Türbanlı öğrenci şuur kurbanı oldu

Türbanlı öğrenci 'sosyal etkinliklere katılması, erkeklerin olduğu ortamda bulunarak solistlik yapması nedeniyle' yurttan atıldı

Abone ol

'Ahlaki davranışlarının uyum sağlamadığı' suçlaması üzerine yöneticilerle tartışarak yurttan ayrılan genç kız, bir gün sonra geçen yıldan kalan eşyaları almak için gittiğinde de yöneticilerin, "Eşyaların belediye çöplüğünde. Git oradan al" cevabı ile karşılaştığını öne sürerek polise başvurdu.

Geçen yıl RÜ Meslek Yüksek Okulu Su Ürünleri bölümünü kazanan Ö.Ç., Kocaeli'nden Rize'ye gelerek eğitime başladı. Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Rize Şubesi'nin misafirhaneye dönüştürdüğü kız yurduna kayıt yaptıran Ö.Ç. 40 'a yakın kız öğrenci ile yurtta kaldı. Ö.Ç. eğitimi sırasında Rize Üniversitesi'nin sosyal etkinliklerine katıldı, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Gençlik Merkezi'nde Türk Halk Müziği dalında solistlik yaptı, bağlama kursu almaya başladı. İddiaya göre yurt yöneticileri genç kıza, "Erkeklerin bulunduğu ortamda bağlama kursu alıyor. Solistlik yapıyor, erkeklerle geziyor" gerekçeleri ile baskı uygulamaya başladı.

SES YARIŞMASINDA DERECEYE GİRDİ

Eğitim yılı sonunda kitap, elbise, çarşaf, yorgan gibi çeşitli eşyalarını yurta bırakarak memleketine dönen Ö.Ç. tatilde katıldığı Türk Halk Müziği solo ses yarışmasında önce Karadeniz Bölge 1'incisi, ardından ise Türkiye 4'üncüsü oldu.

YURDA ALINMADI, EŞYALARI ÇÖPE ATILDI

2'inci sınıfa geçen Ö.Ç. yeniden geldiği Rize'de aynı yurda gitti. Maddi durumunun iyi olmadığını ve burslu okuduğunu anlatarak yurt ücretinde indirim isteyen Ö.Ç.'yi iddiaya göre yöneticiler, "Ahlaki davranışların uyum sağlamıyor" diyerek yurda almadı. Suçlamalar üzerine yurt yöneticileri ile tartışan genç kız, gözyaşları içerisinde yurttan ayrıldı. Bir gün sonra yeniden yurda gelen Ö.Ç. geçen yıldan kalan kitapları, ayakkabıları, elbiseleri ve diğer eşyalarını almak isteyince Yurt Müdürü'nün, "Eşyaların belediye çöplüğünde. Git oradan al" dediğini öne sürdü.

Cumhuriyet Polis Merkezi'ne giden Ö.Ç. yurt yöneticileri hakkında şikayette bulundu. Polis, Yurt Müdürü'nü ifadeye çağırırken, konu hakkında Rize Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma başlattı.

''SOSYAL FAALİYETLERE KATILMAMAMI İSTEDİLER''

Yurt yöneticilerinin tutumu tepki gösteren Ö.Ç. yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Ahlaki kurallarına uyum sağlamıyormuşum. Üniversite ve gençlik merkezlerinde sosyal faaliyetlere katılmam, bağlama kursu almam, solistlik yapmam ahlaki kurallara uymuyormuş. Hiçbir şekilde sosyal faaliyet istemediklerini belirterek, erkek arkadaşlarımın olduğunu anlattılar, bu faaliyetlere katılmamam gerektiğini söylediler. Haliyle de yurtta kalmaktan vazgeçtiğimi söyledim ve ayrıldım. Bir gün sonra eşyalarımı almaya gittim. Bana, 'Eşyaların belediye çöplüğünde. Git oradan al. Burada hiçbir şeyin yok' dediler, hakaretlerde bulundular. 4 aydır yurtta bulunan eşyaların iki gün içerisinde çöpe atılmasında kasıt var. Polise başvurup şikayetçi oldum."

''ÜNİVERSİTEDE KIZ- ERKEK BİRLİKTEYİZ''

Rize'ye eğitim için 19 saatlik yoldan geldiğini belirten Ö.Ç. böyle bir muamele ile karşı karşıya kalmasına inanamadığını kaydederek şöyle konuştu:

"Ben bir kız öğrenciyim. Burada beni savunacak kimsem yok. Hiç eşyam kalmadı. Arkadaşlarımdan aldığım kıyafetleri giyiyorum. Bağlama kursuna gidiyorum. Benim arkamda saz çalan kız ve erkek arkadaşlarım da oluyor. Üniversitede bir çalışma yaparken kütüphanede kız- erkek birlikteyiz. Okulda da. Bunlar onlara göre ahlak dışı davranış oluyor."

''BURASI DEPO DEĞİL, ZAMANINDA EŞYALARINI ALSAYDI''

Yurt müdürü ise, öğrencinin geçen yıl eşyalarını emanete değil, yurttaki arkadaşlarına bırakarak gittiğini, zamanında gelip almayınca da ortada kalan eşyaları çöpe attıklarını söyledi. Yurt müdürü, "Burası depo değil. Zamanında eşyalarını gelip alsaydı" demekle yetindi.

Yurt müdürünüm eşi ve yurdun bağlı olduğu derneğin yöneticisi de, öğrencinin ahlaki davranış bozukluğu içerisinde olduğunu öne sürerek bu nedenle yurda almadıklarını söyledi.

ekran-resmi-2011-10-18,-3.59.40-pm.png