BIST 3.275
DOLAR 18,45
EURO 17,87
ALTIN 972,55
HABER /  POLİTİKA

Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer olayında Karamollaoğlu detayı

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Tunç Soyer’in babası, savcı Nurettin Soyer’in Milli Görüş davasında Necmettin Erbakan ile birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu da yargıladığı ortaya çıktı.

Abone ol

Yeni Şafak'ta "Soyer onu da yargılamış" başlığıyla yayımlanan haberde "CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer'in, Türk demokrasi tarihinde 'kara leke' olarak yerini alan 12 Eylül 1980 askeri darbesinin sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanan merhum Necmettin Erbakan ile Milli Selamet Partili (MSP) 33 yönetici hakkında hazırladığı iddianameye ulaşıldı" ifadesi kullanıldı. 

"Soyer, 'okullara Kur'an dersi konulması' ve 'Abdülhamit portresi'ni bile suç saymış. Karamollaoğlu ise şimdi babasıyla gurur duyan Soyer'i destekliyor" yorumunda bulunulan ve Osman Özgan'ın imzasını taşıyan haber, şöyle devam etti:

"20 Şubat 1981'de hazırlanan iddianamede şüphelilere, 'Laikliğe aykırı olarak, devletin sosyal, ekonomik, hukuki, siyasi temel nizamlarından birini dini inançlara uydurmak amacıyla cemiyet kurmak, sevk ve idare etmek, propaganda yapmak' suçlaması yöneltilirken; Soyer, Erbakan ve 33 arkadaşı için 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istiyor. 4 yıl hapse mahkum edilen Erbakan hakkındaki ceza Askeri Yargıtay tarafından bozulmuş, TCK'nın 163. maddesi de kaldırılmıştı.

‘1 NUMARALI ŞÜPHELİ' ERBAKAN
O dönem Milli Selamet Partisi Genel Başkanı olan merhum başbakanlardan Erbakan'ın birinci sırada yer aldığı şüpheliler arasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun yanı sıra şu isimler bulunuyor: Recai Kutan, Şevket Kazan, Oğuzhan Asıltürk, Osman Nuri Önügören, İsmail Müftüoğlu, Yasin Hatipoğlu, Fehim Adak, Korkut Özal, İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Süleyman Arif Emre, Ahmet Remzi Hatip, Abdurrahim Bezci, Mazhar Gürgen Bayatlı.

Karamollaoğlu Soyer'e destek çıkmıştı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer'e, 12 Eylül döneminin askeri savcısı olan babası üzerinden yöneltilen eleştirilerin doğru olmadığını söylemiş şu ifadeleri kullanmıştı: "Geçmişe giderek hayatta olmayan insanlar üzerinden bugünkü insanları tenkit etmek, itham etmek çok büyük bir hatadır. İnancımız gereği Peygamber efendimizin en yakın arkadaşlarından bir kısmının babaları, dedeleri inkarcıydı. Ebu Cehil meşhurdur; ama Ebu Cehil’in oğlu Müslüman oldu. ‘Senin baban böyleydi’ diyebilir miyiz? Denmez. Bugün de geçmişe dönük ‘senin baban bu hataları yapmıştı’ denmez. Bugün bir insanı, babasının yapmış olduğu bir hatadan dolayı itham etmenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Herkes kendisi sorumludur yaptıklarından, yapmadıklarından, hatalarından dolayı. Bu husus maalesef iktidar partisi tarafından hep göz ardı ediliyor. Sırf siyasi bir rant elde edebilmek için geçmişe atıf yapılıyor.” 

MİLLİ NİZAM'A KADAR GİTMİŞ
İddianamede, Temel Karamollaoğlu'nun 11 Ekim 1980, Necmettin Erbakan'ın 15 Ekim 1980, Recai Kutan ve Şevket Kazan'ın 17 Ekim 1980 tarihinde tutuklandığı bilgisi yer alırken, sıkıyönetim savcısı Nurettin Soyer'in, Milli Nizam Partisi dönemine kadar gittiği ve Erbakan'ın 17 Eylül 1970 yılında yaptığı konuşmasını bile delil olarak iddianameye koyduğu ortaya çıktı.

ŞERİAT VURGULU İDDİANAME
Erbakan'ın, 'Elinde dini kitap okuyan alınıp hapse atılıyor. Beraberce dua ettin diye inanan insanlara zulüm yapılıyor. Allah dedin diye insanlar ağır ceza mahkemelerine sevk ediliyor' şeklindeki konuşmalarını iddianameye koyan Soyer'in, 'üstü kapalı' dediği beyanları bile suç sayması dikkat çekti. Soyer'in iddianamedeki o değerlendirmesi şöyle: 'Üstü kapalı da olsa çeşitli söz ve sloganlarla şeriat devletinin zihinlerde yer bulmasına çaba harcanmıştır.'

MÜFTÜ NİKAHI İSTEMEK SUÇ
2018'de yapılan düzenlemeyle müftülere nikah kıyma yetkisi verilirken, Erbakan'ın o dönem yaptığı konuşmalarda dile getirdiği bu durumun da Soyer tarafından suç delili olarak iddianameye konulduğu ortaya çıktı. Ayrıca Erbakan'ın 'Mekteplere Kur'an dersi koyalım diyorum. Kim mani oluyor? Adalet Partisi, Halk Partisi…' sözleri de yine suç delili olarak iddianameye girmiş. İsrail'in 23 Temmuz 1980'de Kudüs'ü ‘ebedi başkenti' olarak ilan etmesinin ardından, Konya'da 6 Eylül 1980'de düzenlenen Kudüs'ü Kurtarma ve Milli Gençlik Yürüyüş ve Mitingi bile suç sayılarak iddianamede yer almış.

ÖNCEKİ HABERLER
Bugün deprem olacak mı Frank Hoogerbeets deprem tahmini
Bugün deprem olacak mı Frank Hoogerbeets deprem tahmini
Dolar günü kritik seviyeden kapattı 21 Şubat dolar kuru
Dolar günü kritik seviyeden kapattı 21 Şubat dolar kuru
Bakanlık ifşa etti işte fahiş fiyat uygulayan halciler
Bakanlık ifşa etti işte fahiş fiyat uygulayan halciler
İzmir Bornova'da feci kaza! Yaralılar var
İzmir Bornova'da feci kaza! Yaralılar var
Meral Akşener'in 'ihanet' dediği Mersin skandalının tek sorumlusu belli oldu
Meral Akşener'in 'ihanet' dediği Mersin skandalının tek sorumlusu belli oldu
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti
Ali Koç'tan Nihat Özdemir'e sert yanıt
Ali Koç'tan Nihat Özdemir'e sert yanıt
Trump ile Sanders arasında 'çılgın' tartışması
Trump ile Sanders arasında 'çılgın' tartışması
TIR üst geçide çarptı, konteyner yola devrildi
TIR üst geçide çarptı, konteyner yola devrildi
Gol düellosunda gülen City oldu
Gol düellosunda gülen City oldu