HABER /  EKONOMİ

Dolar günü kritik seviyeden kapattı 21 Şubat dolar kuru

Güney Afrika'dan gelen Eskom haberleri TL'yi olumsuz etkiledi. Dolar 21 Şubat gününü kritik seviyeden kapattı.

Uzun zamandır 5.20 - 5.30 arasında sıkışan dolar haftaya 5.28 seviyesinde başlayıp yönünü yukarıya çevirdi. 5.30 üzerine çıkan dolarda Güney Afrika etkisi devam ediyor.

Güney Afrika’nın ulusal bütçesinde ülkenin en büyük elektrik üreticisi Eskom’a önümüzdeki üç yılda 69 milyar rand kaynak sağlayacağı, ancak Eskom’un talep ettiği şekilde 100 milyar rand borcu üstlenmeyeceği belirtilmişti. 

Dolar/TL de bağlı olarak uzun bir süre sonra 5.33 seviyesini gördü ancak sonrasında gevşedi ve 5.30 bandına indi. Rand bütçenin açıklanmasının ardından dolar karşısında yüzde 1.5 değer kaybetti. Dolar/TL ise saat 07:20 itibari ile güne 5.31’den işlem görmeye başladı.

KUR BÖYLE DEVAM EDECEK
Dolar/TL’nin hızlı yükselişinde randdaki hareketin etkili olduğunu söyleyen bir bankacı, “Randdaki sert değer kaybı sonrası korelasyonu nedeniyle TL’de de hızlı hareket gördük ancak kur tekrar geri geldi. Dolar/TL bir süredir 5.20-5.35 bandına sıkışmış durumda, piyasa da buna alıştı. Küresel bazda olumsuz gelişme olmazsa kur bu bant aralığında kalmaya devam eder” dedi.

Meksa Yatırım Dolar yorumu:
USDTRY 5,3230 ana direnci üzerinde yukarı hareket potansiyelimiz daha kuvvetli. Ancak bu sabah itibari ile bu seviyenin hemen üzerinde bulunuyoruz. Bu nedenle günlük kapanışın hangi seviyeden olacağı oldukça ktirik olabilir.

İşte dolar kurundaki son durum:

Saat 16:32'de dolar kuru

Saat 08:43'te dolar, euro ve sterlin

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Bakanlık ifşa etti işte fahiş fiyat uygulayan halciler
İzmir Bornova'da feci kaza! Yaralılar var
46 kaçak göçmen sahil güvenlik ekiplerine takıldı
Tarihçi Kemal Karpat vefat etti
Ali Koç'tan Nihat Özdemir'e sert yanıt
Resulayn'ın altındaki tünel sistemi ilçeyi kapsıyor! Örümcek ağı Türkiye'ye kadar uzanıyor
Yorumlar