BIST 4.930
DOLAR 18,83
EURO 20,20
ALTIN 1.130,82
HABER /  EKONOMİ

HSBC bir günde 120 milyon dolar kâr etti

Yaz aylarında tarihin en yüksek seviyesini gören dolar İngiliz HSBC ve Alman Deutsche Bank'ın bir günde milyon dolarla kazanmasına neden oldu.

Abone ol

Türk lirasındaki düşüş dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından birisi olan Londra merkezli HSBC'ye yaradı. Bloomberg haber ajansı 2018'in yaz aylarında bankanın TL'de sert değer kaybı yaşandığı dönemde sadece bir günde 120 milyon dolar kâr ettiğini yazdı.

ABD ile yaşanan Pastör Andrew Brunson krizi ile Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığı endişeleriyle Ağustos 2018'de TL sert değer kaybetmiş ve Dolar/TL kuru 7,30 seviyesini aşarak tarihi zirvesine yükselmişti.

Bankanın bankacılık düzenleme kuruluna beyan ettiği faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre HSBC, "Elde edilen kazanç, spot piyasada Türk Lirası'nda yaşanan dalgalanmayla bağlantılı" deniyor ve tek günlük kazancın, HSBC'nin piyasa riski modellemelerinde öngörülen kazançların iki katından fazla olduğuna işaret ediliyor.

ALMANLAR DA KÂR ETTİ
Bloomberg, HSBC'nin TL'deki değer kaybından elde ettiği kârın, rakip bankaların kazancının iki katından fazla olduğuna işaret ediyor ve Alman finans kuruluşu Deutsche Bank'ın aynı dönemde TL işlemlerinden 35 milyon dolar kâr ettiğini yazıyor.

Bloomberg, Barclays gibi Türk varlıklarında yatırımı bulunan bazı uluslararası bankaların da 2018'de TL'de yaşan sert satış dalgasından zarar ettiğini aktarıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Sivas'ta satılıyor! Bu kil yeniyor hastalıklara derman oluyor
Foto Galeri Sivas'ta satılıyor! Bu kil yeniyor hastalıklara derman oluyor Galeriye Gözat