BIST 10.992
DOLAR 32,89
EURO 35,76
ALTIN 2.532,36
HABER /  EKONOMİ

Ticaret Bakanlığı'ndan aldatıcı reklamlara erişim engeli ve 39,5 milyon lira ceza

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara 39,5 milyon lira ceza kesti. Bununla birlikte, sekiz firma hakkında durdurma ve idari para cezası verilirken, ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine de karar verildi.

Abone ol

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, yaptığı incelemeler neticesinde tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalara erişim engeli getirerek, 39.5 milyon liralık ceza kesti.

Yapılan açıklamada, “Reklam Kurulu tarafından bu ayki toplantıda görüşülen 219 adet dosyadan 200'ü mevzuata aykırı bulunmuş olup, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 9 milyon 713 bin 552 lira idari para cezası uygulanmasına ve ayrıca 12 adet dosya için erişim engeli tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir. Böylelikle yılın ilk ayında Kurul tarafından toplam bin 159 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuş olup, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen bin 31 dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 39 milyon 555 bin 306 lira idari para cezası uygulanmasına ve ayrıca 28 adet dosyada erişimin engellenmesine karar verilmiştir” denildi.

Kurulun son toplantısının ana gündem başlıklarından birisi de vize almak isteyen vatandaşları yanıltarak konsolosluk yetkili temsilcisi izlenimi veren internet sitelerinin faaliyetleri oldu. Çeşitli ülkelere ait elçilik ve konsoloslukların yetkili temsilcisi izlenimi uyandırmak amacıyla oluşturdukları internet siteleri aracılığıyla vize hizmeti almak isteyen tüketicilerin güvenini kötüye kullanarak aldatma ve yanıltma kastıyla gösterdikleri faaliyetler sonucunda tüketici mağduriyetine neden olan firmalar toplantıda değerlendirildi. Toplantıda 8 firma hakkında durdurma ve idari para cezası verilmesi, ayrıca ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesi kararlaştırıldı.

Sahte tüketici yorumlarına da ceza

Kurul, kullanıcı deneyimlerine yönelik sahte yorumları da toplantısında ele aldı. Başta e-ticaret pazar yerleri olmak üzere internet üzerinden kurulan mesafeli sözleşmelerde satın alma tercihlerinde önemli bir yeri olan kullanıcı deneyimlerine ilişkin sahte ve asılsız tüketici değerlendirmeleri ile sıralama uygulamaları incelendi. Bu şekilde satıcı, sağlayıcılar ya da satılan ürün hakkında haksız rekabete ve tüketici mağduriyetine yol açacak şekilde gerçek dışı algıya sebebiyet veren uygulamalar ele alındı. Söz konusu eylemlerde bulunanlar hakkında durdurma ve idari para cezası verilmesine, ayrıca ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Kurtlar Vadisi'nin 'Elif'iydi, Özgü Namal 9 yıl sonra setlere dönüyor!
Foto Galeri Kurtlar Vadisi'nin 'Elif'iydi, Özgü Namal 9 yıl sonra setlere dönüyor! Galeriye Gözat