BIST 1.510
DOLAR 7,24
EURO 8,72
ALTIN 403,96
HABER /  DÜNYA

Texas görülmemiş felaketi yaşıyor marketler boşaldı halk temiz su bulamıyor

Son 30 yılın en soğuk günlerini yaşayan ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan milyonlarca insan kış fırtınası nedeniyle ağırlaşan hayat şartlarında mücadele veriyor. Ölümler 58’i bulurken hala birçok hane elektrik ve suya ulaşamıyor.

Abone ol

Teksas eyaletinde hayat şartları ağırlaşmaya devam ederken, yetkilileri en az 14,9 milyon kişinin içme suyu sıkıntısı çektiğini açıkladı.Yetkililer, Teksas nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan 14,9 milyon kişinin temiz suya erişiminde sıkıntı yaşadığını açıkladı.

Gıda ve su sıkıntısı devam edecek

Öte yandan, Teksas'ta hava durumunun önümüzdeki 24 saat içinde iyileşmesi bekleniyor.  Yetkililer, sakinleri önümüzdeki günlerde yiyecek ve su kıtlığıyla karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyardı.

Su sorunundan 14 milyon kişi etkileniyor

Eyaletlerde yaşanan don ve buzlanma nedeniyle tesisatlarda meydana gelen patlamalar sonucu su sistemlerinde sıkıntıların devam ettiği belirtildi.

"Suyu kaynatın" uyarısı

Ülkenin en kalabalık ikinci eyaleti olan Teksas’ta yetkililer, nüfusun neredeyse 4’te birini kapsayan 7 milyon kişiye "hafta başına kadar musluk sularını tüketmeden önce kaynatmaları" uyarısında bulundu.

Teksas Çevresel Kalite Komisyonu, eyalet genelinde 1000’den fazla kamuya ait su sisteminin zarar gördüğünü, eyalet genelinde 14 milyon kişinin bundan etkilendiği bilgisini paylaştı.

Dondurucu soğuk kutuplardan

Meteoroloji uzmanlarına göre soğuk hava, Kuzey Kutup Bölgesi’nden gelen güçlü bir yüksek basınç sisteminin sonucu olduğunu ifade etti. Olağan dışı hava koşulları, ABD’nin çoğu kentinde sert kış şartlarının, kutuplardaki soğuk havayı dengeleyen dünyadaki sıcak akıntıların küresel ısınmadan dolayı zayıflaması ve normalde Kuzey Kutup Dairesi içinde tutulan soğuk havanın güneye doğru kaçmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Associated Press, aşırı soğuklar ve buna bağlı kazalar nedeniyle şu ana kadar en az 58 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Zarar 50 milyar dolar

Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, Teksas'taki yerel kaynaklarda, son bir haftadır etkili olan sert kış şartlarının 45 ila 50 milyar dolar hasara yol açtığı belirtiliyor.

Amerika’nın dördüncü büyük şehri olan Houston’da ise yiyecek, gaz ve erzak için marketlerin önünde uzun kuyruklar var. Bazıları ise tehlikeli hava koşullarından dolayı yollara çıkamıyor. Teksas’taki evler elektrik ısıtmasına sahip ve bu denli soğuk havalar için uygun değil. Ara ara verilen elektrik evleri ısıtmak için etkili olmadığından şöminesi olanlar biraz daha şanslı sayılıyor. Teksas’ın en yoksul sakinleri ise her geçen saat donarak ölme riskiyle karşı karşıya.

Bölgede yaşayan Türkler yaşanan felaketin büyüklüğünü Hürriyet'e anlattı

Onur Atay: Fırtınanın olduğu gece televizyon izlerken bir anda elektrikler kesildi ve birkaç saate geri gelir diyerek çok fazla endişelenmedim. Sonrasında ailem de fırtınanın sesine uyandılar. Klimamız da elektrik gittiğinden dolayı çalışmadı ve sadece birkaç saat içerisinde evin sıcaklığı -4 dereceye kadar düştü. Bütün gece soğuktan uyuyamadık ve güneş doğar doğmaz aile dostlarımız aradık. Yaklaşık 40 dakika uzaklıkta bulunan bir aile dostumuzda elektrik olduğunu öğrenince hemen oraya gittik. 2 günün sonunda orada da elektrikler gitti. Yiyecek almak için markete gittiğimizde çoğunda elektrik yoktu, olanlarda ise gıda stoğu tükenmişti. Soğuk havaların etkisiyle sular dondu ve su kıtlığı yaşanmaya başladı. Yaklaşık 1 hafta geçti ve evimizde hala su yok. Kendimizi üçüncü dünya ülkesinde yaşıyor gibi hissetmeye başladık. 

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Belözoğlu’ndan Vedat Muriç'e sürpriz telefon: Kapımız sana açık
Muharrem İnce'nin partisiyle ilgili yeni gelişme! 'Memleket hareketi' genel merkez kiraladı
Boğaziçi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Kuran: Babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem
Normalleşmede ilk adım Bartın’da atılacak! Yüz yüze eğitim 1 Mart’ta başlıyor
Tottenham, Altay Bayındır'ı transfer etmek istiyor
MEB mesleki eğitimde dijital görsel içerik geliştirme Ar-Ge merkezi kurdu
A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın İsveç maçı kadrosu açıklandı
ABD'de eğitimdeki askeri jetin düşmesi sonucu 2 pilot öldü
Rushar Pekcan: Gelir kaybı ve kira desteği ödemeleri başladı
Bilim kurulu üyesi Necmi İlhan uyardı: Hayatını kaybetmeye kadar giden süreçler olabilir
Yorumlar 1 yorum