BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Terör örgütü DHKP-C'nin tüm dijital arşivi ele geçirildi ve gizli grupları deşifre edildi

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından terör örgütü DHKP-C'ye yönelik 14 Ekim'de İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Abone ol

DHA'nın edindiği bilgilere göre, çelik plakalarla güçlendirilmiş zırhlı kapıları olan İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen operasyon sonrası yapılan detaylı aramada, terör örgütü üyeleri tarafından imha edilemeyen dijital arşivin tamamı ele geçirildi. Dijital arşivin içeriği incelendiğinde DHKP/C terör örgütünün tüm Türkiye’deki eylem ve faaliyetleri, örgüt yönetiminin alt kadrolara verdiği talimatlar, alt kadroların yapmış olduğu örgütsel faaliyetler, raporlamalar, örgütün sadece illegal ilişki olarak kullandığı ve ismi bugüne kadar deşifre edilememiş 'gizli gruplar' adını verdiği ilişkileri deşifre edildi.

Teröristlerin raporları ele geçirildi

Örgütün aktif olduğu mahallelerde yapmış olduğu duvarlara yazılar yazılması, topladıkları aidatlar, yaptıkları ölüm oruçları, mahallede sattıkları dergilere kadar örgüt yönetimine detaylı raporlamalar gönderdikleri tespit edildi. Örgüt mensuplarının hepsinin örgüt yönetimi tarafından belirlenmiş bir kod adı olduğu, aynı şekilde örgütün faaliyet yürüttüğü alanlardan illere hatta mahallelere kadar kod isim belirledikleri, tespit edilmiş ve bu kod isimlerinin tamamının da deşifre edildiği öğrenildi.

Kurumlara sığınak tüneller açmışlar

Terör örgütü DHKP-C’nin arşivlerinde şehirleri kodladıkları da ortaya çıkarıldı. Buna göre; Bursa 'yeşil', Hatay 'balkon', Mersin 'bahçe', Adana 'köprü' adlarıyla kodlandı. Örgütün arşivinden 'Halkın Mühendis Mimarları' adıyla bir başka yapılanması daha olduğu ortaya çıktı. Örgütün mühendis ve mimar olan kişileri kullanarak ve 'muslukçular' gibi kod isimleri de vererek Türkiye’deki bazı kurumlara sığınaklar, tüneller açtığı; kırsaldaki teröristlerin ihtiyaçları için su türbini, gece görüş kaskı gibi ekipmanlar hazırladıkları tespit edildi. Dijital arşivden örgütün çeşitli sanatçı, aydın, dernek, meslek odası gibi kurumlarla olan ilişkilerini kanıtlayacak belgeler de elde edildiği öğrenildi.

Avukat Ebru Timtik’in de ölüm orucu talimatı örgütten

Ele geçirilen dijital arşivde geçtiğimiz günlerde ölüm orucunda hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in eylemini örgütün talimatıyla yaptığı da ortaya çıktı. Örgütün bu ölümle birlikte avukatları ayaklandırmayı, bir sonraki aşamada da bu ayaklanmayı halkın tamamına yaymak için faaliyet yürütmeyi planladığı, bu doğrultuda talimatı olduğu tespit edildi.

Yüksel Caddesi eylemleri Avrupa’daki DHKP-C elebaşlarından geldi

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı önünde 2016 yılında 679 numaralı KHK ile öğretim üyeliği görevinden ihraç edilen, başlattığı açlık grevi eylemiyle gündeme gelen N.G. isimli kişinin de DHKP/C terör örgütü yapılanmalarından olan sözde Direnişler Meclisi isimli yapının sorumlusu olduğu tespit edildi. Bu yapının amacının diğer terör örgütleri PKK/KCK, FETÖ/PDY ve MLKP ile birlikte hareket etme amacıyla hareket ettiği belirlendi. Örgütün Avrupa’daki elebaşlarından gelen talimatlarla Yüksel Caddesi'nde çok sayıda eylem ve etkinlikler gerçekleştirildiği de ortaya çıkarıldı.

97 kişi gözaltına alındı

Ele geçirilen dijitallerin incelenmesi sonrası İstanbul merkezli 12 ilde toplam 87 adreste 120 şüpheliye yönelik 87 adreste yapılan operasyonda; aralarında örgütün Akdeniz Bölge sorumlusu, Anadolu illeri sorumlusu, çeşitli il ve alan sorumlularının da bulunduğu 97 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 49’u tutuklanırken, 48’i adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü iş insanının ABD seçimleri için yaptığı paylaşım olay  oldu
Ünlü iş insanının ABD seçimleri için yaptığı paylaşım olay oldu
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Trump eleştirisi
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Trump eleştirisi
Biden seçilirse ABD-Türkiye ilişkileri ne olur?
Biden seçilirse ABD-Türkiye ilişkileri ne olur?
Cem Yılmaz o habere isyan etti
Cem Yılmaz o habere isyan etti
Liseli Gamze Açar iş görüşmesi için gittiği otelde ‘düşerek’ ölmüştü!
Liseli Gamze Açar iş görüşmesi için gittiği otelde ‘düşerek’ ölmüştü!
Joe Biden oy oranıyla Amerikan tarihine geçti
Joe Biden oy oranıyla Amerikan tarihine geçti
İbrahim Kalın'ın koronavirüsü yendiğini duyurdu!
İbrahim Kalın'ın koronavirüsü yendiğini duyurdu!
Tüm vergi ve trafik cezaları için af geldi! Yeniden yapılandırılacak
Tüm vergi ve trafik cezaları için af geldi! Yeniden yapılandırılacak
TRT'den "Azerbaycan sivillere saldırıyor" açıklaması
TRT'den "Azerbaycan sivillere saldırıyor" açıklaması
Milli yüzücü Emre Sakçı, Avrupa rekorunu geliştirdi
Milli yüzücü Emre Sakçı, Avrupa rekorunu geliştirdi