BIST 4.977
DOLAR 18,82
EURO 20,44
ALTIN 1.166,03
HABER /  POLİTİKA

Temerrüte düşmeden bu borcu ödeyin!

İTO'nun bursuyla okuduğunu açıklayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek yeni Anayasa için çağrıda bulundu.

Abone ol

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İTO ile özel bir bağı bulunduğunu belirten Çiçek, İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken İTO'dan burs aldığını söyledi. O dönemde fakültede burs alan 10 başarılı öğrenciden biri olduğunu anlatan Çiçek, haftada yarım gün de İTO'da çalıştığını ifade etti.

12 Haziran'ın Türkiye'nin parlamento tarihinde yeni bir dönemi açtığını, bu dönemin verimli şekilde kullanılması gerektiğini kaydeden Çiçek, seçim öncesinde tüm partilerin millete yeni Anayasa taahhüdünde bulunduğunu, şimdi bu taahhüdün gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti. Çiçek, ''Yeni Anayasa bu dönem parlamentosunun milletimize olan borcudur. Bu borcu da temerrüte düşürmeden, bu dönem gerçekleştirmeliyiz' dedi.

Türkiye'nin karşılaştığı birçok gerginliğin, sıkıntının nedeninin, Anayasa'nın günümüz şartlarına uymamasından kaynaklandığını dile getiren Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

''Onun için, bu taahhüt doğru bir taahhüttür. Gereğini ne kadar erken yerine getirebilirsek, bugün harcadığımız zamanı daha verimli kullanabiliriz. Bir kısım gerginlikler de ortadan kalkmış olur. Daha çağdaş, uygar bir toplum olma noktasında önemli bir hukuk altyapısını da gerçekleştirmiş oluruz.

Zannediyorum, önümüzde, çok da uzak olmayan bir süre içinde, bu konu Türkiye'nin gündemine gelecektir. Herkesin, bu manada, bir hazırlık yapması lazım. Bu çağrıyı geçen yıl da yapmıştım. Yeni Anayasa'yı bu parlamento yapacak ama Anayasa toplumsal bir uzlaşı metni olması nedeniyle toplumun her kesiminin, özellikle de meslek kuruluşlarının bu sürece çok aktif olarak katılması gerekmektedir.''