BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  DÜNYA

18 yaş altına cami yasağı getirdiler

Türkiye Kur-an kurslarına getirilen 12 yaş sınırını kaldırmayı tartışırken bir ülke 18 yaş altına camiyi yasakladı

Abone ol

Tacikistan'da 18 yaş altındaki kişilere camiye giriş yasağı getirildi. MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Recep Karagöz kararı yanlış ve zorbaca buldu.

Karagöz, "Sovyet dönemi uygulamalarını aratacak cinsten bu yasak, temel insan haklarından olan inanç özgürlüğü hakkıyla çelişmektedir. Baskıcı rejimlere ve diktatör liderlere eninde sonunda halkın nasıl bir son reva gördüğünü Arap baharı ihtilal hareketlerinden görmekteyiz" dedi.

Yazılı bir açıklama ile karara tepki gösteren Karagöz şunları söyledi:

"Aile sorumluluğu yasasını meclisten geçiren Tacikistan hükümeti yüzde 98'i Müslüman olan ülke vatandaşlarından ve Hıristiyan guruplardan büyük tepki aldı. 1992'den beri yönetimde olan devlet başkanı İmamali Rahman bu kanunla ülkede dine olan yönelimi engellemeyi amaçlıyor.

Yasaya göre hangi din olursa olsun, devletin onayından geçmeyen hiçbir kuruluş on sekiz yaş altı vatandaşları kabul edemeyecek. Sovyet dönemi uygulamalarını aratacak cinsten bu yasak, temel insan haklarından olan inanç özgürlüğü hakkıyla çelişmektedir. Baskıcı rejimlere ve diktatör liderlere eninde sonunda halkın nasıl bir son reva gördüğünü Arap baharı ihtilal hareketlerinden görmekteyiz.

Hayatı dinden soyutlamayı amaçlayan bu tür despotik uygulamalar inancı bireyden ve toplumdan koparan, devleti kutsallaştıran, insanları inançları ve kanunlar arasında ikilemde bırakarak çatışmayı besler niteliktedir.

Bu uygulama aileleri çocuklarına dini değerlerini öğretmekten alıkoymakta, ayrıca on sekizine gelene kadar bir çocuğun bütün muhakeme yeteneğini ve tercihlerini yok saydığından çocuk haklarını da ihlal etmektedir."

TACİKİSTAN SUÇ İŞLİYOR

Karagöz alınan kararın tüm uluslararası sözleşmelere göre suç olduğunu belirterek kınadı ve, "Yetkililerin bu yanlış ve zorbaca karardan biran önce dönmelerini, dini özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmalarını talep ediyoruz." dedi.