BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  POLİTİKA

TBMM'de özel alanlar izleniyor mu? Emniyet Genel Müdürlüğü açıkladı

Emniyet Genel Müdürlüğü, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın “TBMM yerleşkesinde ve kullanımına tahsis edilen özel alanınında izlendiğine” yönelik iddialarını yalanladı.

Abone ol

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “milletvekillerinin özel kullanımına tahsis edilen herhangi bir alanda kamera sisteminin mevcut olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, Tanal’ın “TBMM yerleşkesinde görüştüğü kişilerin Meclis kamera kayıtları ile tutanak altına alınıp servis edildiği ve görevlendirilen personeller tarafından izlendiği” yönündeki iddiaları üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu aktarıldı.

Meclis Güvenlik Yönetmeliği

TBMM Güvenlik Yönetmeliği’nin 42. maddesinin 3. fıkrasının, “Yerleşke içinde kullanılan Elektronik Kayıt Kontrol ve İzleme Merkezinin işletilmesi Bilgi İşlem Başkanlığınca, takip ve izlenmesi ise TBMM Koruma Daire Başkanlığınca yapılır. Ayrıca geçmişe yönelik kayıtlardan kopyalama işlemi genel sekreterin yazılı talimatları ile yapılır. Görüntü kayıtları Bilgi İşlem Başkanlığınca en az 1 ay muhafaza edilir.” hükmü doğrultusunda işlemler yürütüldüğü hatırlatıldı.

Kapalı özerk network ağı

Mevcut kapalı devre IP kamera sistemi işletim kayıt ve gözetiminin network ağı üzerinden yapıldığı, bu yapılan işlemlerin sadece yetkilendirilen kullanıcılar tarafından mevzuat hükümleri doğrultusunda, tamamen kapalı özerk network ağı sistemiyle işletildiği vurgulanan açıklamada, yetkilendirilen kişinin tüm kayıt ve izleme işleminin sistemde kayıt altına alındığı belirtildi.

Milletvekillerinin özel kullanımına tahsis edilen alanlarda kamera mevcut değil.

Açıklamada ayrıca TBMM Halkla İlişkiler yeni binasının asansör girişleri haricinde, katlarda ve özel kullanım alanlarında kameranın mevcut olmadığı, sadece ana binada ortak kullanım alanları ve girişlerde kamera sisteminin bulunduğu belirtilerek, milletvekillerinin özel kullanımına tahsis edilen herhangi bir alanda kamera sisteminin mevcut olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, “CHP İstanbul Milletvekili Sayın Mahmut Tanal müsterih olsun ki, TBMM yerleşkesinde ve kullanımına tahsis edilmiş özel alanında şahsını herhangi bir izleme, takip söz konusu değildir.” ifadelerine yer verildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emekli ödemeleri başladı! İşte banka banka promosyon ücretleri Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır'da dikkat çeken uyuşturucu operasyonu 10 kişi tutuklandı
Adalet Bakanlığı cezaevlerine kreş, anaokulu ve lise kuracak
Bakan Hulusi Akar'dan 'İdlib mutabakatı' değerlendirmesi: Önemli bir adım atıldı
Merkez Bankası'ndan 'tüketici kredisi' kararı! Dikkat çeken düzenleme
Türkiye'den AB'ye tepki: Türkiye'ye çağrı yapmak yerine önce verdiğiniz sözleri tutun
Erbil'de ilk koronavirüs vakası! Ölümcül virüs yanıbaşımızda
BM'den uluslararası topluma Türkiye'ye daha fazla destek çağrısı
Fed'den Asya'dan gelen dolarları karantinaya almaya başladı
Şişli'de akılalmaz kaza! Önündeki araca çarpıp takla attı
ABD Suriye Temsilcisi Jeffrey: Ruslar ve Esed İdlib'de kazanamaz sebebi ise Türkler
Yorumlar 3 yorum