BIST 3.568
DOLAR 18,62
EURO 18,10
ALTIN 1.014,53
HABER /  GÜNCEL

'Taksim gelecekte ada olacak!'

İklim bilimi uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz, buzulların erimesi nedeniyle su seviyesinin yükseldiğini belirterek, "Çok uzak olmayan gelecekte, Taksim’in sadece yüksek kesimlerinde hayat devam edecek" dedi.

Abone ol

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Araştırmacısı İklim Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz, yakın gelecekte buzulların erimesiyle Taksim'in yakın ada olabileceğini söyledi. 

Taraf gazetesinden Billur Özgür'ün haberine göre, Kasım ayı başında Filipinler’de Tacloban kentini vuran Haiyan Tayfunu on binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Uzmanlar tayfunun bu yıkıcı etkisinin nedenini şehrin düzlükte olmasına ve kabaran denizin beş metre yükseklikte dalgalar oluşturmasına bağladı. Türkiye’de bu kadar etkili fırtınalar olmadığı için endişelenmiyoruz. Ancak küresel ısınmaya nedeniyle deniz seviyesi yükseliyor. Deniz seviyesinin yükselmesiyle şiddetli bir lodosta Türkiye’nin kıyı şeridi sular altında kalabilir. İklim Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz, buzulların erimesine bağlı olarak deniz seviyesi yükselmesinin Türkiye’ye olası etkilerini anlattı.

TARIM TOPRAKLARI YOK OLABİLİR

Çok uzak olmayan bir gelecekte Türkiye’nin haritasının yeniden çizilmek zorunda kalacağını belirten Kurnaz iklim değişikliği ile ilgili iklim bilimcilerinin görüşlerini şöyle aktardı: "Küresel ısınma ile buzullar eriyor. Buzulların erimesiyle su seviyeleri yükseliyor ve ekstrem iklimsel olaylar yaşanıyor. Deniz seviyesi bir metre yükseldiğinde Karadeniz’de Bafra ve Çarşamba Ovaları, Ege’de Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz Ovaları, Marmara’da Sakarya ve Meriç Ovaları ve Akdeniz’de Çukurova ciddi anlamda toprak kaybına uğrayacak, Ovaların önemli kısmı sular altında kalacak."

Antartika'nın batı kısmındaki buzulların yavaş yavaş erimekte olduğunu belirten Levent Kurnaz ayrıca şunları aktardı: "Yüzyılın sonlarına doğru bu erimenin hızlanması bekleniyor. Antartika'nın batısındaki buzullar eridiğinde eriyen Grönland ile birlikte deniz seviyesi 12 metre artmış olacak.

KANALİSTANBUL GERÇEKLEŞECEK

Bu durumda denize kıyısı olan bölgeler sular altında kalacak. Antartika'nın tamamının erimesi en erken gelecek yüzyıl içerisinde olası görünüyor. Bu durumda ise deniz seviyesindeki yükselme 60 metre olacak. Dünyadaki tüm buzullar eridiğinde deniz seviyesinin 70-80 metre arası artması bekleniyor. Bu durumda bugün insanların yoğun olarak yaşadığı bölgeler sular altında kalacak. Gelişmeler böyle devam ettiği takdirde günümüzün çok tartışılan projesi Kanalİstanbul, biz istesek de istemesek de gerçekleşmiş olacak. Deniz seviyesi yükseldiğinde Taksim’in de sadece yüksek kesimleri kurtulabileceği için Taksim bir adaya dönüşecek. Bu gelişmelerin ne zaman gerçekleşeceğini tam olarak kestirmek mümkün değil. Bir tarih verilemez ama ne kadar erken olmayacağını aktarabilirim. Taksim ve Kanalistanbul için söylediklerim önümüzdeki 200 yıl içinde gerçekleşmeyecek. Daha sonraki dönemde yaşanacak."

KADIKÖY METROSUNU SU BASABİLİR

Daha yakın gelecekte Türkiye’deki deniz seviyesinin 2100 yılında bir metre artabileceğini öngören Kurnaz sözlerine bu durumun olası etkilerini anlatarak devam etti:

"Deniz seviyesinin bir metre artması İstanbul veya İzmir gibi deniz kenarındaki şehirleri ciddi anlamda etkilemiyor. Ancak bu durumda beklememiz gereken, bir lodos fırtınası olduğunda, Karaköy, Kadıköy, Üsküdar veya Eminönü gibi deniz seviyesine yakın bölgeleri su basması. Buralardaki alt geçitlerin ve metro girişlerinin de bu su basmalarına karşı korunaklı duruma getirilmesi gerekecek. Şimdiden bu senaryolar düşünülerek önlemler alınmadığı için mesela bugün Kadıköy meydanını su basacak olursa metro sisteminin içerisine dolacak tuzlu suyun yapacağı hasarı gidermek bir yana, o suyu pompalayarak boşaltmak ayrı bir sorun olacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Putin Erdoğan'a hasret kalmış
Putin Erdoğan'a hasret kalmış
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Meteoroloji bu illeri uyardı!
Meteoroloji bu illeri uyardı!
Altın fiyatları neden düşüyor?
Altın fiyatları neden düşüyor?
Messi de ağlar !
Messi de ağlar !
Minibüslere ’kameralı’ denetim
Minibüslere ’kameralı’ denetim
Çekiciyi söndürürken az kalsın yanıyordu
Çekiciyi söndürürken az kalsın yanıyordu
Gazeteci Tokak'tan bir Ehl-i Beyt romanı
Gazeteci Tokak'tan bir Ehl-i Beyt romanı
Kandil'in görüşmediği CHP'li aday adayı
Kandil'in görüşmediği CHP'li aday adayı
Dolandırıcı kız güvenlik kamerasında
Dolandırıcı kız güvenlik kamerasında