BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  POLİTİKA

Suriye'de son durum ne AK Parti'den flaş açıklama

AK Partili Ömer Çelik, Suriye'den gelen son haberlere ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Çelik, Türkiye, Suriye'ye girecek mi sorusuna ilişkin "Kara harekatı, Türkiye'nin koalisyon güçleriyle ortak karar vereceği sonuca göre atılacak adımlardandır" dedi.

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Habertürk TV'de Suriye'de yaşananlara ilişkin soruları yanıtladı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye'nin Azez'de YPG hatlarını bombalaması hakkında, "Alınan tedbirler ulusal güvenliğimiz için, insani koridor için, Türkiye'nin fiili savaş durumuna girmemesi, terör örgütünün bölgeye yerleşmemesi için alınan tedbirlerdir. Bu haritayı okuyabilmek lazımdır. Oldu bittiyle karşılaşmak istemiyoruz, tedbir alıyoruz" dedi.

"YPG VE PYD ESAD İÇİN HİZMET EDEN PARALI ASKERLERDİR"

Çelik, Türkiye'nin ulusal güvenliği için her türlü tedbiri almak zorunda olduğunu dile getirdi. Çelik, "YPG/PYD Suriye Kürtleri için değil, Esad için hizmet eden paralı asker konumundadır" dedi.

"KİMSE SAVAŞA GİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNMESİN"

"Cerablus-Mare hattı bizim için son derece önemli. Sınırımızda güvenlik riski yaşamak istemiyoruz. Bu tedbirleri alıyoruz diye kimse savaşa girdiğimizi düşünmesin" diyen Çelik açıklamasının devamında "Savaşa sürüklenmeyelim diye atılan adımlardır bunlar. İnsani yardım koridorunun korunması içindir. Oradaki örgütlerin Türkiye'yi savaş içine çekmesine karşı tedbir niteliğindedir. YPG mesajı almazda daha büyük karşılık verilir" ifadelerini kullandı.

KARA HAREKATI MI YAPILACAK?

"YPG terör örgütü olarak orada sürekli mevzi kazanıyor" açıklamasını yapan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kara harekatı, Türkiye'nin koalisyon güçleriyle ortak karar vereceği sonuca göre atılacak adımlardandır. Türkiye'ye karşı ulusal güvenlik tehdidi oluşturan örgütlerle yan yana durursanız, Türkiye her türlü tedbiri alır. Ancak kara harekat çok farklı bir durumdur. Türkiye'nin kara harekatı düşüncesi yok. Ancak çeşitli sebeplerle giriliyor, çıkılıyor. En son Süleyman Şah Türbesi gibi. Kara harekatı demek fiili olarak savaşa adım atmaktır.

Alınan tedbirler ulusal güvenliğimiz için, insani koridor için, Türkiye'nin fiili savaş durumuna girmemesi, terör örgütünün bölgeye yerleşmemesi için alınan tedbirlerdir. Bu haritayı okuyabilmek lazımdır. Oldu bittiyle karşılaşmak istemiyoruz, tedbir alıyoruz."

ABD'NİN YPG ISRARI NEDEN?

ABD'nin YPG için "terör örgütü" ifadesini kullanmamasını değerlendiren Çelik, "ABD'nin ısrarı neden? ABD orada kara harekatı yapmak yerine, kendileri hava bombardımanı yaparken, karada burada YPG'yi, yerel unsurları ele alarak yapmak istiyor. Burada araçsal yaklaşıyorlar" dedi.

Ömer Çelik, "Tarih boyunca ezilmiş olan Kürt halkının Türkiye'de, Irak'ta kazanımları var. Suriye'de birileri Kürt örgütler eliyle kaznaımları gasp ediyor. Biz Kürtlerin gerçek kazanımlarını, bir takım örgütlerin vekalet savaşında engellemeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.