BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Diyarbakır'da Öcalan gerginliği ortalık fena karıştı

DİYARBAKIR'da Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinin 17'inci yıldönümünde olaylar çıktı. Polis havai fişek ve taşla saldıran gruba müdahale etti.

Abone ol

Bölücü terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999'da Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin 17'inci yıldönümünde Diyarbakır'da HDP, DBP, merkez Bağlar İlçesi Batkent Meydanı'nda protesto eylemi düzenledi.

Meydanda toplanan kalabalığa seslenen HDP Batman eski Milletvekili Ayla Akat, Öcalan'ın İmralı Adası'nda tecrit altına olduğunu öne sürerek, tecrit kaldırılması için her gün haykıracaklarını söyledi.

"SAHİP ÇIKILMASI GEREKEN DEMOKRATİK ÇÖZÜM PROJESİ"

Akat, "Bugün 15 Şubat. Biz, bir 15 Şubat'ı daha önderliğimiz tecrit altında geçirmesin diye, her gün mücadele günüdür diyerek, haykıracağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Sözümüzü söyleyeceğiz. Biliyoruz ki, siz bunları ilk defa işitmediniz. İlk defa bizden önderliğimiz özgür olmadan, biz de özgür değiliz sözünü ilk defa işitmediniz. Hep birlikte sürüklendiğimiz ölüm yolu için bir çıkış vardır. O çıkışın yolu da İmralı'dan geçiyor. Barışın teminatı İmralı'dadır, onun ortaya koyduğu demokratik özerk Kürdistan ve demokratik Türkiye perspektifidir. Bu korkulacak bir şey değil, sahip çıkılması gereken demokratik çözüm projesidir" dedi.

Akat'ın açıklamasının ardından toplanan kalabalık, Emek Caddesi'nde doğru yürüyüşe geçti. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüş sırasında ara sokaklarda toplanan gruplar polis araçlarına havai fişek ve taşlı saldırıda bulundu. Polis, saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Bir süre devam eden olayların ardından saldırganlara ara sokaklara kaçtı. Bu sırada olayların yaşandığı Emek Caddesi üzerindeki esnafın kepenk kapattığı görüldü.