BIST 5.032
DOLAR 19,07
EURO 20,53
ALTIN 1.208,41
HABER /  GÜNCEL

Öcalan'ın yakalanışı uçaktaki ilk ifadesi yayınlandı

Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye'ye teslim edilmişti. Öcalan'ın Türkiye'ye getirilme görüntüleri bir kez daha yayınlandı.

Abone ol

15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye'ye teslim edilen terörist başı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından tam 17 yıl geçti. İşte Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinin görüntüleri.

ÖCALAN NASIL YAKALANDI?

Türkiye'nin baskıları sonucu 1998'de Suriye, terörist başını topraklarından çıkarmak zorunda kalmasının ardından Rusya'ya, oradan İtalya'ya geçen Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da ülkeden çıkarılınca Kenya'nın Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklanmıştı.

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliğinden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik birimlerince yakalanıp, Türk güvenlik görevlilerine 15 Şubat 1999 günü teslim edilmişti. 16 Şubat 1999 tarihinde Engin Alan'ın komutanlığında Bordo Bereliler tarafından uçakla Kenya'dan Türkiye'ye getirilen terörist başı Abdullah Öcalan artık yakalanmıştı.

 Türkiye'ye gelindikten sonra Bursa açıklarında bordo bereliler tarafından Deniz Kuvvetleri'ne ait bir hücumbota getirilerek ve İmralı adasındaki özel hapishaneye konulmuştu. 31 Mayıs 1999 tarihinde hapsedildiği İmralı adasında yargılanmasına başlanan terör örgütü ele başı Öcalan suçluluk savunması yaparak, PKK'yı kendisinin kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün kendisinin liderliği ve komutası altında faliyetlerini sürdürdüğünü itiraf etmişti.

UÇAKTAKİ İLK SÖZLERİ: FIRSAT VERİRSENİZ HİZMET EDERİM

Öcalan uçaktaki ilk sorgusunda "Fırsat verirseniz hizmet ederim.
Benim Türkiye'ye hizmet etmem için fırsat verirseniz, hizmet ederim. Kuran hakkı için konuşuyorum, başka şeyleri de konuşurum. Bir hizmet imkânım varsa, ben inanıyorum vardır... sanıyorum daha üst düzeyde tahlil edebilirler. Size ben hizmet edeceğim. Ama ben gerçekten Türk'üm, Türkiye'yi ve halkını da seviyorum. Onlar için hizmet edeceğime inanıyorum. Fırsat verilirse yaparım. Layıkıyla hizmet edeceğime inanıyorum. İçime doğuyor
" ifadelerini kullanıyor.