BIST 4.907
DOLAR 19,03
EURO 20,50
ALTIN 1.188,67
HABER /  DÜNYA

İsrail'den şok Suriye Kürdistanı açıklaması

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, çözüm için dünya kamuoyunun Suriye'nin üçe bölünmesine hazır olması gerektiğini söyledi

Abone ol

İsrail Savunma Bakanı Yaalon, Suriye’de çözüm konusunda ‘çok karamsar’ olduğunu söyledi. İsrail İstihbarat Bakanlığı Genel Direktörü Ram Ben-Barak da “Suriye'de bölünmekten başka çözüm görünmüyor” dedi.

ATEŞKES PLANININ BAŞARI SAĞLAMA İHTİMALİ ŞÜPHELİ

Reuters'in geçtiği habere göre Münih Güvenlik Konferansı’nın üçüncü ve son gününde konuşan İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Suriye için uluslararası ateşkes planının başarı sağlama ihtimalinden şüphe duyduğunu söyledi.

"BÖLÜNMEK BELKİ DE SURİYE İÇİN DAHA İYİ"

Ülkenin mezheplere göre ayrılmasının kaçınılmaz göründüğünü, belki de bunun Suriye için daha iyi olduğunu ifade etti.

Avrupalı mevkidaşları ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüştükten sonra konuşan Yaalon, “Ne yazık ki, kronik istikrarsızlığı çok uzun bir süre boyunca göreceğiz. Herhangi bir büyük strateji, Suriye’yi yeniden birleştireceğini iddia ediyor. Yumurtadan nasıl omlet yapıldığını biliyoruz; ama omletten nasıl yumurta elde edilebileceğini bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

"ALEVİSTAN", "SURİYE KÜRDİSTANI", "SURİYE DÜRZİSTANI"

Yaalon, Suriye’de ‘Alevistan’, ‘Suriye Kürdistanı’, ‘Suriye Dürzistanı’ gibi bölgeler görmeye hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Suriye’de çözüm konusunda ‘çok karamsar’ olduğunu söyleyen Yaalon, “DAEŞ yenilmediği sürece, Suriye’deki ve Ortadoğu’daki Sünni sorunu çözülmeyecek" dedi.

"BÖLÜNMEKTEN BAŞKA ÇÖZÜM GÖRÜNMÜYOR"

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan İsrail İstihbarat Bakanlığı Genel Direktörü Ram Ben-Barak da “Suriye'de bölünmekten başka çözüm görünmüyor. Bence Suriye’de herkes yaşadığı yeri kontrol etmeli. Yüzde 12’yi oluşturan Alevilerin, yarım milyonunu öldürdüğü Sünnileri yöneteceği bir durumun nasıl sağlanabileceğini düşünemiyorum. Bu bir çılgınlık” ifadelerini kullandı.

SURİYE ETNİK VE MEZHEP HARİTASI