BIST 4.896
DOLAR 19,18
EURO 20,93
ALTIN 1.220,73
HABER /  GÜNCEL

Esad'la ilgili şok iddia! Meğer IŞİD'i Türkiye'ye...

Suriye'nin Humus kentindeki tarihi Palmira kentinin eski başsavcısı Kasım Nasır, Beşar Esad ve IŞİD'le ilgili şok açıklamalarda bulundu.

Abone ol

IŞİD’in geçen yıl mayıs ayı sonunda Palmira’yı almasından sonra Humus’a geçtiğini söyleyen tarihi kentin eski başsavcısı Muhammed Kasım Nasır ardından Türkiye’ye geldiğini anlattı.

Muhammed Kasım Nasır, IŞİD’in Palmira’ya saldırdığı 2015 yılına kadar başsavcılık görevindeydim. Bu süre zarfında rejim ve IŞİD arasında petrol, gaz, gıda ticareti arttı diye konuştu.

ESAD PALMİRA'YI IŞİD'E TESLİM ETTİ

Esad’ın IŞİD’in 600 teröristle Palmira’ya saldırmasından önce kentteki ağır silahlı güçlerine geri çekilme emri verdiğini belirten Nasır: “Askeri İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Malik Habib’in yanına giderdim. Saldırıdan tam 2 hafta önce Habib, IŞİD’in saldıracağını haber verdi. Esad bizzat kendisini çağırıp Palmira’nın IŞİD’e teslim edildikten birkaç ay sonra ilçenin geri alınacağını söylemiş.

DÜNYAYA GÖSTERMEK İSTEDİ

Bana Esad’ın ‘IŞİD’i Palmira’da Aleviler ile Hıristiyanların öldürüleceğini dünyaya göstermek için kullanacağını anlattı. Suriye devrimini dünyanın gözünde şeytanlaştırdı. Esad, IŞİD’in Hıristiyanları ile Alevileri katlettiğini dünyaya duyurarak dünyanın IŞİD’e karşı yanında yer almasını sağladı” dedi.

TÜRKİYE'DE TERÖR SALDIRISI PLANLIYOR

Anadolu Ajansı’na konuşan Nasır, Palmira’daki istihbarat birimi başkanı Tuğgeneral Mazin Abdüllatif’in de kendisine IŞİD içinde ajanları olduğunu söylediğini aktardı. Nasır şöyle devam etti: “Abdüllatif bana örgüt içindeki ajanlarının Türkiye’de terör saldırısı gerçekleştirmeyi planladıklarını haber verdi. Bu konuşma 2015’in başında gerçekleşti.

TÜRKİYE BEDEL ÖDEYECEK

Ayrıca Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesinin bedelini ödeyeceğini ve terör ateşiyle yanacağını, Esad rejiminin düşmesini isteyen Fransa ve Cumhurbaşkanı François Hollande başta olmak üzere Avrupa’nın da bunun bedelini ağır ödeyeceğini, Rakka’daki ajanlarının yakında bunu gerçekleştireceğini ve yakında iyi haberler alacağımızı söyledi. Gerçekten de birkaç ay sonra Fransa ve Türkiye’de bombalı saldırılar meydana geldi. Bunun üzerine Abdüllatif, ‘Hollande gelecek ve DAEŞ’e karşı savaşmayı kabul etmesi için Esad’ın ayağını öpecek” dedi.

RUSYA DA ÖRGÜTLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Nasır, Rusya’nın da IŞİD’in Palmira’yı teslim alma sürecinden haberdar olduğunu belirterek ‘Palmira’ya onlarca Rus uzman gelip gidiyordu. Bu uzmanlar ayrıca IŞİD militanlarının himayesi altında petrol kuyularının ve gaz tesislerinin olduğu bölgelere gidiyorlar ve buralarda onarım işleriyle uğraşıyorlardı.

Bu da Rusya’nın IŞİD’in kendi bölgesinden rejimin olduğu bölgelere petrol ve gaz pompalamasına yardımcı olduğunu gösteriyor’ ifadesini kullandı. Palmira’daki Petrol Bakanlığı memurlarının, petrol sahaları IŞİD’in eline geçtikten sonra da işlerine devam ettiklerini belirten Nasır, “IŞİD’in koruması altında çalışıyorlar ve maaşlarını rejimden alıyorlardı. Hâlâ Petrol Bakanlığı’ndan alıyorlar. Petrol Bakanlığı’na aksini ispat için meydan okuyorum” diye konuştu.