BIST 1.986
DOLAR 13,63
EURO 15,18
ALTIN 781,06
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Sosyal medya çağı

Sosyal medyayı kullanan çocukların yüzde 82’sinin 13 yaş altında olduğu ortaya çıktı.

Abone ol

Çocuklarda sosyal medya kullanımı ve ebeveynin rolü konulu araştırma ilginç sonuçlar doğurdu. Buna göre, sosyal medya kullanım yaş sınırı 13 olduğu halde bu yaşın altında sosyal medya kullanan çocukların oranı yüzde 82 olarak ortaya çıktı.

Ailelerin yüzde 71'i sosyal medyada çocuklarının güvende olmadığını düşünürken, günlük 6 saatten fazla bilgisayar başında zaman geçiren çocukların oranı ise yüzde 14. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Bostancı, "13 yaşın altındaki bir çocuğun sosyal medyayı faydalı şekilde kullanmayı bilmesi biraz zordur." uyarısında bulundu.

Sosyal medyaya başlama yaşı 7-9

Bu konuda yapılan anketten, çocukların hemen hemen her gün internet erişimine sahip oldukları, sosyal medyaya erişmek için en fazla ev bilgisayarını kullandıkları, sosyal medya kullanmaya başlama yaşının ise genellikle 7-9 yaş aralığı olduğu sonucu ortaya çıktı. Veliler üzerinden yapılan araştırmaya göre çocukların yüzde 14’ü günde 6 saatten fazla internette kaldıkları sonucuna varıldı. Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise sosyal medya kullanım yaşının 13’le sınırlı olmasına rağmen yüzde 82 ailenin çocuğu 13 yaşın altında olduğu halde sosyal medya kullandığını söylemesi oldu.

Facebook %86 - Twitter %31

Araştırma ayrıca çocukların yüzde 86’sının sosyal ağlardan Facebook kullandığı ve bunda Facebook’un sunduğu hizmetler arasında oyun ve eğlence ağırlıklı içeriklerin olmasının etkili olduğu sonucu ortaya çıktı. Çocuklarda Twitter kullanma oranı ise yüzde 31.

Çocuklarınız için... 

Mustafa Bostancı, yaptığı araştırma ışığında ebeveynlere şu önerilerde bulundu: "10 yaş altındaki çocuğunuza denetiminiz olmadan bilgisayara erişim izni vermeyin. 10-14 yaş aralığındaki çocuklar ancak sizin gözetiminizde, 15-18 yaş aralığındaki çocuklar ise evin herkese açık alanlarında internete ulaşabilsin. Çocuklarınızın sosyal medya hareketlerini onları rahatsız etmeyecek şekilde gerek yazılımlarla, gerekse hesap şifrelerini sizinle paylaşmalarını isteyerek takip edin. Çocuğunuzun sosyal ağlarda geçireceği süreyi siz belirleyin. Onların kullandığı sosyal ağlara üye olarak onlarla arkadaş olun. Çocuğunuzun sosyal ağındaki profil bilgileri ve paylaşımları kimlerin görebileceğiyle ilgili gizlilik ayarlarını düzenleyin. Çocuğunuzun 13 yaş öncesi sosyal ağ üyeliğini engelleyin. Çocuklarınızı yaş, adres, telefon gibi özel bilgileri paylaşmaması konusunda uyarın. Çocuğunuzun sosyal ağlardaki arkadaş listesini belirli aralıklarla gözden geçirin."

Sosyal ağların zararları olduğu kadar faydaları da olduğunu belirten Bostancı, "İnsan bilmediğinden korkar anlayışından hareketle, sosyal ağları öğrenin, sosyal ağlardan korkmayın. Kendinizi güvenli ve faydalı sosyal medya kullanımı konusunda geliştirin." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu’ndan  MGK belgesi  yorumu
Kılıçdaroğlu’ndan MGK belgesi yorumu
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Trol avcılığına geçit yok
Trol avcılığına geçit yok
Ak Parti önünde canlı bomba paniği
Ak Parti önünde canlı bomba paniği
Kılıçdaroğlu Balıkesir’de
Kılıçdaroğlu Balıkesir’de
MGK tutanağı iddiasıyla ilgili flaş açıklama
MGK tutanağı iddiasıyla ilgili flaş açıklama
Petrol fiyatlarıyla ilgili sevindiren tahmin
Petrol fiyatlarıyla ilgili sevindiren tahmin
Antibiyotik kullanımında birinciyiz!
Antibiyotik kullanımında birinciyiz!
160 milyon yıllık dinozor iskeletine servet
160 milyon yıllık dinozor iskeletine servet
İşte her Türk'ün yanıtını merak ettiği soru
İşte her Türk'ün yanıtını merak ettiği soru