BIST 11.094
DOLAR 32,94
EURO 35,87
ALTIN 2.541,37
HABER /  GÜNCEL

Son dakika! Türkiye 29 Nisan'dan 17 Mayıs 2021'e kadar tam kapanma kararı aldı

TÜRKİYE koronavirüs vaka sayılarını indirmek için tam kapanma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 gün boyunca tam kapanma olacağını duyurdu. Tam kapanma 29 Nisan perşembe günü başlayıp 17 Mayıs 2021 pazartesi günü bitecek.

Abone ol

TÜRKİYE bugüne kadar ki en kapsamlı kapanma kararını aldı. Koronavirüs vaka sayısını bayramdan sonra 5 binin altına düşürmek için 17 gün boyunca tam kapanma uygulanacak. Kapanma bu perşembe günü saat 19.00'da başlayacak ve 17 Mayıs 2021 pazartesi günü sabah saat 05.00'a kadar kesintisiz olacak. Bu süreçte okullar kapanırken seyahat yasağı da uygulanacak. 

Kabine toplantısında alınan son dakika kararları duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmemiz gerekiyor. Aksi taktirde turizmden eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz. Önümüzdeki günlerde hep birlikte fedakarlık yapmamız önem arz ediyor. " dedi.

İŞTE TAM KAPANMA KARARLARI

*29 Nisan Perşembe akşam saat 19.00'dan 17 mayıs 2021 pazartesi sabah 05.00'e kadar tam kapanmaya geçiyoruz.  Bu tarihlerde kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

*İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek.

*Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.

*Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

*Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek.

*Tüm sınavlar ertelenecek.

*Yeme içme sektöründe paket servisle hizmet verilecek.

*Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. Diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet verecek. 

*İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlara vefa ekipleri destek verecek. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Sosyal mesafe efsanesi çöktü! Bilim insanları bir korona önlemini çöpe attı
Foto Galeri Sosyal mesafe efsanesi çöktü! Bilim insanları bir korona önlemini çöpe attı Galeriye Gözat