HABER /  ANKET

Son anket AK Parti'yi uçurdu Gülen'e şok

Son yapılan anketine göre halk operayonun arkasında cemaatin olduğunu düşünüyor. Daha ilginci ise AKP'nin oylarının 2009 yılının bile üstüne çıkması.

Son anket AK Parti'yi uçurdu Gülen'e şok

Denge Araştırma Şirketi'nin yaptığı anket, 2009'daki yerel seçimde yüzde 38,8 alan AK Parti'nin oylarını ciddi miktarda artırdığını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 48,5'i AK Parti'ye oy vereceğini açıkladı. CHP'nin oyu yüzde 29,7 ve MHP'nin oyu ise 14,1.

Denge Araştırma'nın her ay 25 ilde gerçekleştirdiği Türkiye Gündemi araştırması 17 Aralık operasyonlarının hedefinin AK Parti'yi yıpratmak olduğunu vatandaşların gördüğünü bir kez daha gösterdi.

Vatandaşlar '17 Aralık operasyonlarının aile ekonomilerini olumsuz yönde etki edip etmediğine ilişkin sorulara, yüzde 68,9 oranında 'Evet etkiler' cevabını verdi. 'Hayır etkilemez' diyenlerin oranı yüzde 22.6'da kaldı. Yüzde 8.5 oranında bir kitle ise fikir belirtmedi. Vatandaşların yüzde 71.8'i son zamanlarda yaşanan siyasi olayların Türkiye ekonomisini önümüzdeki günlerde olumsuz etkileyeceğini düşünürken 'Etkilemez' diyenlerin oranı ise yüzde 18.1 oldu.

25 İLDE 5 BİN KİŞİYE SORULDU

Denge Araştırma 1-5 Şubat tarihleri arasında ülkenin değişik bölgelerindeki 25 ildeki 5 bin 19 kişiye 'Türkiye Gündemi'ni sordu. Sosyal, siyasi ve ekonomik parametreler ışığında halkın siyasete ve siyasilere bakış açısının analiz edildiği araştırmanın yapıldığı iller TÜİK'in bölge sınıflamasına göre yapıldı.

GENEL SEÇİMDE KİME OY VERİRSİNİZ?

Ankette, 'Bugün bir seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusuna verilen yanıt şöyle;

AK PARTİ...................yüzde 47.6
CHP..........................yüzde 28'i 'CHP'
MHP..........................yüzde 15,2
BDP.........................yüzde 6,3,
Saadet Partisi..........yüzde 1,

Diğerleri....................yüzde 1,9

YEREL SEÇİMDE KİME OY VERİRSİNİZ?

Vatandaşların 30 Mart yerel seçimleri konusundaki tercihleri ise ilk sorudan farklı oldu. Vatandaşların Büyükşehir adayları konusundaki tercihlerinde AK Parti ve CHP'nin oyları yüzde 1,5-2 bandında artarken MHP ve BDP'nin oylarında ise düşüş gözlendi. Büyükşehir tercihinde 'MHP' diyenler yüzde 14.4 olurken 'BDP' diyenler ise 5.5'te kaldı.

Sonuçlar şöyle;

AK Parti....................yüzde 48.5
CHP......................... yüzde 29.7
MHP.........................yüzde 14.4

2009'da AK Parti yüzde 38,8, CHP yüzde 23.1, MHP 16.1 oy almıştı.

'En beğendiğiniz lider kimdir?' sorusuna halk, yüzde 41.9 oranıyla 'Recep Tayyip Erdoğan' cevabı verdi. Erdoğan'ı yüzde 8.8 ile Kılıçdaroğlu, 5.2 ile Bahçeli izledi.

KOMPLO EKONOMİYE ZARAR

Vatandaşlar 'Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?' sorusuna yüzde 25.1 ile 'İşsizlik' cevabını verirken, yüzde 16.5 ise 'Ekonomi' dedi. 'Yolsuzluk' diyenlerin cevabı ise yüzde 8.6'da kaldı. Vatandaşlar '17 Aralık operasyonlarının Türkiye ekonomisini ne derecede etkilediği' yönündeki soruya ise yüzde 67.4 oranında 'Büyük ölçüde zarar vermiştir' cevabını verirken, bu oran AK Parti'ye oy verenler arasında yüzde 58.4 olarak gerçekleşti.

AK Parti'ye oy vermeyenlerin büyük bir kısmı da 17 Aralık'ı 'Ekonomiye zararlı' olarak niteledi. Yüzde 73.9'luk bir kesim, hükümeti hedef alan operasyonların ekonomiye zarar verdiğini dile getirdi. Baskınların hiç zararı olmadığını düşünenlerin ortalaması 5.6 olurken, 'Az zarar vermiştir' diyenler ise yüzde 17'de kaldı.

23716.jpg

CEMAATE ŞOK SONUÇLAR

Vatandaşların yüzde 58'i, 17 Aralık'tan itibaren gerçekleştirilen operasyonların arkasında Fethullah Gülen grubunun olduğuna inandığını beyan etti. 'Hayır' diyenler yüzde 21.6, fikir belirtmeyenler ise 20.4 oranında kaldı.17-aralikin-arkasinda-cemaat-var.jpg

Vatandaşlara 'Fethullah Gülen cemaatinin devlet kurumlarında paralel yapılar kurduğu iddiasına katılıp katılmadıkları' da soruldu. Bu soruya cevap verenlerin yüzde 54.2'si 'Katılıyorum' dedi. Vatandaşların yüzde 43.8'i MİT TIR'larına yönelik operasyonların da paralel yapının bir müdahalesi olduğuna inandığını bildirdi

GÜLEN HAKKINDA KANAAT OLUMSUZ

Vatandaşların yüzde 54.6'sı ise 'Fethullah Gülen hakkında nasıl bir kanaate sahipsiniz?' sorusuna 'Olumsuz' cevabını verdi. 'Olumlu' diyenlerin oranı yüzde 12.7, 'Ne olumlu ne olumsuz' diyenlerin oranı ise yüzde 15.5 oldu. Vatandaşların yüzde 81.3'ü Gülen'in oy verme çağrısı yapacağı herhangi bir partiye oy vermeyeceğini de beyan etti. 'Bu çağrı benim için önemli' diyenlerin oranı ise yüzde 2.9 oldu.

17 ARALIK ULUSLARARASI BAĞLANTILI

Vatandaşların yüzde 48.5'i 17 Aralık operasyonlarının amacının AK Parti'yi yıpratarak yerel seçimlerden zayıf çıkmasını sağlamak olduğunu belirtirken, yüzde 39.6'sı ise bu görüşe katılmadığını beyan etti. Yüzde 11.9'luk bir seçmen kitlesi de 'fikrim yok' seçeneğini işaretledi. Anket sonuçlarına göre 'operasyonların uluslararası bağlantısı var' diyenlerin oranı yüzde 55 oldu. Bu oranın AK Parti'ye oy vereceğini beyan edenlerden fazla olması dikkat çekti. Vatandaşların yüzde 26.8'i ise 'uluslararası bağlantısı yok' dedi. Yüzde 18.2 oranında vatandaş ise fikir beyan etmedi.17-aralikin-arkasinda-cemaat-var.20140207051443.jpg

Yorumlar 323 yorum