BIST 7.855
DOLAR 28,92
EURO 31,19
ALTIN 1.886,27
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Siz siz olun müdürünüze bunu demeyin! Yargıtay 12 işçinin kovulmasına hak verdi

Yargıtay'dan bir alt mahkemede görülen bir iş davası ile ilgili yine emsal bir karar çıktı. Mahkeme üretim müdürü hakkında beceriksiz” yorumunda bulunan 12 işçinin kovulmasına hak verdi.

Abone ol

Büyük çaplı bir fabrikanın üretim müdürünün şahsına ilişkin "beceriksiz” yorumunda bulunan işçiler hiç hesapta olmayan bir durumla karşılaştı. Fabrika yönetimi 12 işçinin tamamını kovdu. Mahkemenin kapısını çalan işçilere kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Sendika üyesi olduğu için baskılara maruz kaldığını öne süren 12 işçi, işverene bir yazı gönderdi.

Yazıda fabrikanın üretim müdürü hakkında “Tam anlamıyla beceriksiz” değerlendirmesinde bulunuldu.

12 işçi atıldı

İşveren daha sonra 12 elemanın işine son verdi. 4. İş Mahkemesi'nin kapısını çalan işçiler ise tehditlere maruz kaldıklarını, zorla imza alındığını, bu hali ile yapılan feshin geçersiz olduğunu belirterek, yapılan feshin geçersizliğine karar verilmesini talep etti.

Davalı işveren ise, iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Mahkeme feshin geçerli olduğuna hükmetti 

Karar temyiz edilince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dâiresi girdi. Yüksek mahkeme, üretim müdürü hakkında yorum yapan işçilerin geçerli fesihle kovulduğuna hükmetti.

'Beceriksiz' ve 'cehalet abidesi' ifadeleri geçerli fesih sebebi 

Kararda şu ifadelere yer verildi: "Şirket genel merkezine gönderilen yazı içeriğinde 'üretim müdürü denilen kişinin tam anlamıyla beceriksiz ve cehalet âbidesi olduğu, - bunların kim, neden, neye göre seçildiğini merak ettiklerini, - eski yönetimle kıyaslandığında gerileme olduğu ortadadır' ifadeleri yer almıştır. Somut olayda davacı işçinin iş sözleşmesi, dava dışı 12 kişi ile birlikte üst seviye yöneticilere atılan e-mail'de üretim müdürü hakkında sarf edilen sözler sebebi ile disiplin kurulu kararı ile feshedilmiştir. İşçinin, işverenin başka bir işçisine sataşması 25/II, d hükmü uyarınca haklı fesih sebebi sayılmıştır. Sataşma niteliğinde olmadığı sürece diğer işçilerle devamlı ve gereksiz tartışmaya girişmek, iş arkadaşları ile ciddi geçimsizlik göstermek geçerli fesih sebebidir. Bir kişinin 'beceriksiz' ve 'cehalet âbidesi' olarak nitelendirilmesi, o kişinin bulunduğu görevi yürütebilecek beceriye, gerekli bilgi birikimi ve donanıma sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde de cahil kelimesi 'belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan' şeklinde açıklanmıştır. Bu itibarla feshe dayanak teşkil eden söz konusu ifadeler, işverenin bir başka işçisine yönelik ağır eleştiri niteliğinde ise de, sataşma boyutuna ulaşmamaktadır. Bu anlamda olmak üzere, uyuşmazlık konusu benzer olay bakımından işverence gerçekleştirilen fesih geçerli sebebe dayanmaktadır. İşçinin, işverenin bir başka işçisine yönelik sarf ettiği 'beceriksiz' ve 'cehalet âbidesi' şeklindeki ifadelerin geçerli fesih sebebi teşkîl ettiği ortadadır. İş mahkemesi kararının onanmasına hükmedilmiştir."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İşte Türkiye'nin en zengin 100 Türk'ü kimin ne kadar parası var?
Foto Galeri İşte Türkiye'nin en zengin 100 Türk'ü kimin ne kadar parası var? Galeriye Gözat