HABER /  POLİTİKA

Siyasi partilerden TRT'ye çok sert "Osman Öcalan" tepkisi!

Abdullah Öcalan'ın kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan'ın TRT'de röportaj vermesine ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "TRT, kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamaz" diyerek tepki gösterdi.

Abdullah Öcalan'ın kardeşi olan ve kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan, 23 Haziran İBB Başkanlığı seçimi öncesi TRT'ye röportaj verdi. Bu duruma tepki gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Haber yayıncılığı bu şekilde olamaz. TRT, kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamaz" ifadelerini kullandı.

Milli teröristimiz oldu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, bir teröristin mektubunun yorumlanmasına neden olan süreçte Osman Öcalan'ın TRT'de boy göstermesiyle ilgili kamuoyunu rahatlatacak açıklama yapılmadığını ifade ederek, "Bir seçimde milli uçak, öbür seçimde milli otomobil, bu seçimde de milli teröristimiz oldu." diye konuştu.

"Bu mektuptan medet uman namerttir"

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, dünkü grup toplantısında meseleye ilişkin değerlendirmelerini ortaya koyduğunu hatırlattı. Bülbül, "Bu mektuptan medet uman namerttir, 'MHP medet umdu' diyen de namerttir" dedi.

"Hepsi anormal"

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Terörden beslenen herkesi lanetlememiz lazım. Kandil'den gelen mesajı normal ama böyle bir açıklamayı anormal görüyorsanız bir sorun var, hepsi anormal" ifadesini kullandı.

Terörden destek alan siyaseti reddettiklerini vurgulayan Zengin, "Meclisin içinde ya da dışında Kandil'den, İmralı'dan gelen mesajı reddeden bir partiyiz fakat günün sonunda bu açıklamaların toplum huzurunda bir tesiri var. Buradan yola çıktığımızda AK Parti ve MHP, terörle kati şekilde mesafesi olan, mücadele eden siyasi partiler. Tüm partilerin de böyle olması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

"Kırmızı bültenle aranan bir kişiyle röportaj yaptı?"

Zengin, şöyle devam etti: TRT ile alakalı konuda bir yayıncı programlarına isim davet ederken kademe kademe herkesten izin almaz. Böylesine önemli bir konuda bence muhakkak sormalıydı. Kim, nerede, nasıl, kırmızı bültenle aranan bir kişiyle röportaj yaptı? Bunu ben de öğreneceğim, öğrenmek isterim. Nihayetinde bunun bir bedeli var. Buradan bakıldığında bu parti içinde hiç kimse bunun normal olduğunu asla iddia edemez. Olmaması gereken bir şeydir. Haber yayıncılığı bu şekilde olamaz. TRT, kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamaz. Belki başka haber kanalları istiyorsa bunu yapabilir ama TRT bunu yapmamalıdır. Bu nedenle biz de bu konunun takipçisi olacağız."

MİT'in yardımıyla TRT götürüldü

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise "Kırmızı bültenle aranan biriyle TRT yurt dışında nasıl irtibat kuruyor?" diye sordu.

MİT Müsteşarı'na en tepeden talimatla, MİT Müsteşarı'nın sağladığı ekiple TRT'den alınan ekibin götürüldüğünü, kaydın yapıldığını ve partinizin hiyerarşisi içinde buna aleniyet kazandırıldığını cümle alem biliyor. Devlet nasıl yönetiliyor biliyoruz. Devleti bir suç örgütü gibi yönetme maharetinizi de biliyoruz. O yüzden burada bazı eleştirileri duyacaksınız, bu eleştirileri hazmetmek ve bunun üstüne bir şey söylememek hiç olmazsa sizi de kurumsal kimliğinizi de daha az sıkıntıya sokar.

Ne olmuştu?

İBB Başkanlığı seçimi öncesi teröristbaşı Abdullah Öcalan, İmralı Cezaevi'nden gönderdiği mektupta HDP'ye 23 Haziran'da tarafsızlık çağrı yapmıştı. Bu açıklamanın ardından TRT Kurdi, teröristbaşı Öcalan'ın kardeşim Osman Öcalan'le röportaj gerçekleştirmişti. Osman Öcalan da yaptığı açıklamada İmralı'dan gelen mektubun içeriğini desteklemiş ve Ekrem İmamoğlu'nu eleştirmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Resmi gazete resmen yayımlandı Sigara paketleri işte böyle olacak! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Konya'da platonik aşk dehşeti 1 ölü 2 ağır yaralı
Ekrem İmamoğlu, İBB makamında dua ederek göreve başladı!
İlkokula başlama yaşı 69 aya çıktı
Boeing 737 Max'ların testinde yeni bir hata tespit edildi
Kazakistan dar gelirlilerin borçlarını affedecek
Cuma namazı kaç rekattır nasıl kılınır Diyanet açıkladı
Yorumlar 19 yorum