HABER /  HDP

Sırrı Süreyya'dan Öcalan itirafı! Açık açık söyledi

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreci, çatışmalar ve Öcalan konuları üzerine röportaj verdi. Sırrı Süreyya, Öcalan'a hayranlığı bir kez daha açıkca dile getirdi.

T24'ten Hazal Özvarış'a konuşan HDP'li Sırrı Süreyya Önder iddialı açıklamalarda bulundu. Önder,"Dokunulmazlığımızı kaldıracaklar. Ve tutuklanacağız. Bunun meselenin çözümüne hiçbir katkısı olmayacak." dedi. Öcalan'a saygı duyduğunu söyledi, PKK'yı eleştirdi.

PKK'nın kazdığı hendeklerden, HDP'nin siyasetin çözümün merkezi olan siyaset yerine sokakları tercih etmesine kadar birçok konuda açıklamalar yapan Önder, T24'ten Hazal Özvarış'a konuştu.

HDP, PKK, ÖCALAN HAKLI, TEK HAKSIZ OLAN DEVLET

Röportajda devletin hendek kazan teröristlere yaptığı operasyonları eleştirdi, HDP'nin, PKK'nın ve Öcalan'ın kusursuz biçimde barışı savunduğunu, çözümü istemeyen tek adresin ise AK Parti hükümeti ve devlet olduğunu ileri sürdü.

ÖCALAN'A ÖVGÜLER YAĞDIRDI

Röportajın bir bölümünde muhabir Önder'e "Öcalan'dan hayranlıkla bahsediyorsunuz, bu doğru mu?" diye sordu. Sırrı Süreyya bu soruya 'hayran olmamak, saygı duymamak mümkün değil' şeklinde cevap verdi.İşte röportajdaki o bölüm:

- Hayranlıkla anlatıyorsunuz Öcalan’ı, doğru mu?

Doğrudur, yaklaşık üç senelik bir mesaimiz oldu ve bu konudaki çözümlemelerinin gücünü, doğruluğunu, demokrasiden ve özgürlüklerden yana sarsılmaz bir kararlılık içerisinde olduğunu bizzat gözlemledim, saygı duymamak mümkün değil.

"ÖCALAN'A TEK BİR ELEŞTİRİM YOK"

- Sizin hayranlık da duyduğunuzu söylediğiniz Öcalan’a bir eleştiriniz yok mu?

Yok. Eleştirim olsaydı söylerdim. Farklı düşündüğümüz noktalar oldu, bunu kendisine de söyledim. Bir kısmı tutanaklarda da var. Mesela devlet, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın bir özerklik anlamına geleceğini söylüyordu. “Bu anlama gelmez” diye bu konudaki düşüncelerimi ve ne anlama geleceğini söyledim.

ÖCALAN ÖLÜRSE ORTAK YAŞAM UMUDU BİLİNMEZ BİR ZAMANA ERTELENMİŞ OLUR"

- Örgüt de, devlet de biliyor dediniz, ancak biz bilmiyoruz; Öcalan'ın "Öldüğümde nasıl davranacaksınız öyle davranın" sözü ne anlama geliyor? Öcalan hayatını kaybederse ne olur?

Böyle bir durum, Türkiye halkları açısından barış ve ortak yaşam umudunu bir bilinmez zamana erteletmiş olur. Toplumsal maliyeti aklımızın alamayacağı boyutlara çıkar. Her şeyden önemlisi Orta Doğu'yu demokratik bir zemine oturtacak olan tek liderliği yitirmiş oluruz. Öcalan'ın içeride kalması süreçle birlikte anlamsızlaşmıştı. Şimdi durum daha da değişti. Artık özgürlüğü bir zorunluluk hâlini almıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'ya büyük darbe! İki ilçede 10 PKK'lı öldürüldü
Suriyeli kadın, hamile kumasını döverek öldürdü
CHP'li başkan önerdi İstanbul'un altını satalım!
Altın gram fiyatı coştu çeyrek altın bugün ne kadar?
KPSS Davası'nda flaş gelişme karar verildi
İstanbul depreminde fay hattı üstündeki ilçeler hangisi 2020
Yorumlar 17 yorum