BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Sigara parasıyla bakın ne yaptı?

3 yıl sigaraya ayırdığı parayı bir kenara koydu. 2 çocuk babası Akgül'ün biriken parayla yaptığı herkesi şaşkına çevirdi.

Abone ol

Sigaraya günlük ödediği parayı kenara ayırdı, birikenle 3 yıl sonra hacca gitti.

25 yıl boyunca günde bir paket sigara içen 2 çocuk babası Ali Akgül, bıraktıktan sonra sigaraya ödediği parayı yine içmeye devam ediyormuş gibi bir kenara ayırmaya devam etti.

3 yıl sonra biriken para sayesinde eşiyle birlikte hacca giden Akgül, " Sigara için ödediğim paranın ne kadar büyük bir meblağ olduğunu bırakınca anladım. Meğer her yıl bir umre parasını sigaraya ödüyormuşum." dedi.

Sigarayı bıraktıktan sonra yeniden hayata gelmiş gibi bir his içerisinde olduğunu ve bundan sonrası için kendisini çevresindekilere sigaranın zararlarını anlatmaya adayan Ali Akgül, her gün alınan paket sigara verilen paranın ne kadar büyük bir meblağ olduğunu bırakınca anladığını sözlerine ekledi. 25 yıl boyunca günde yaklaşık 10 ekmek parasını dumana verdiğini ifade eden Ali Akgül, “Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra bir gün otururken günlük olarak sigaraya verdiğim parayı biriktirmek geldi. Her gün çocuğuma harçlık verir gibi paraları kenara koymaya başladım. Yaklaşık 1 yıl boyunca hiç dokunmadığım parayı saydığımda gözlerime bende inanamadım. Biriken parayla ne yapayım diye düşünürken sigara içerek vücuduma ve ruhuma verdiğim zararı telafi etmek için eşimle beraber hacca gitmeye karar verdim. Demek ki her yıl bir Umre parasını ben hiçbir faydası olmayan bir nesneye veriyormuşum.” diye konuştu.

Arkadaş özentisiyle başladığı sigaranın zararlarının anlatılmakla bitmeyeceğini kaydeden Ali Akgül, "İnsan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna verdiği zararlar bugün rakamlara sığdırılamaz hale gelmiştir. Sigara sağlımıza verdiği zararlarının yanında kullananların cebine ve ülke ekonomisine de büyük zararları olduğunu bugün bilmeyen yok. Kötü alışkanlıkların tecrübesi olmadığı gibi çocuklara kötü örnek olma anlamında benim gibi babalara bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor. Biz belki her içişimizde keyif alıyoruz ama o sigarayı her içimize çekip dumanını dışarıya verdiğimizde bizi gören çocuklarımızda telafisi mümkün olmayan karakter değişikliklerine sebebiyet verdiğimizin farkında olmuyoruz. Ben sigarayı bıraktım hem aile huzuruma hem de sağlıma yeniden kavuştum. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bütün kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak hepimiz için toplumsal görev kabul edilmeli ve herkes bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Başta biz anne ve babalar bu konuda duyarlı olmalıyız." şeklinde konuştu.