BIST 1.314
DOLAR 7,87
EURO 9,33
ALTIN 478,60
HABER /  HDP

Selvi'den HDP'yle ilgili iki bomba kulis

Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Ankara kulislerinde HDP'yle ilgili konuşulan iki bomba gelişmeyi köşesine taşıdı.

Abone ol

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, HDP'li bazı vekillerin ”Büyük Türk milleti” ibaresi nedeniyle yemin metnini okumak istemediğini yazdı.

Selvi'nin duyurduğu bir diğer bomba iddia ise HDP içindeki "radikaller" ayrılarak BDP adıyla Mecliste ayrı bir parti kuracak.

Tek başına iktidarın çıkmadığı seçim sonrası Ankara çok hareketli. Koalisyon senaryoları havada uçuşurken, partilere dair kulislerde ilginç söylentiler dolaşıyor. Yazar Abdülkadir Selvi, HDP'yle ilgili söylenen iki çarpıcı ayrıntıyı köşesinde böyle aktardı:

YEMİN KRİZİ Mİ YAŞANACAK?

"Bazı milletvekillerinin sadece Kürtçe yemin etmek istedikleri, bazı milletvekillerinin ise yemin metnindeki, ”Büyük Türk milleti” ibaresi nedeniyle yemin metnini okumak istemedikleri söyleniyor.

HDP'DEN AYRILANLAR BDP ADIYLA MECLİS'TE GRUP KURACAK

Daha bomba bir kulis var. Radikal çıkışlar yaparak, HDP'nin yakaladığı, ”Türkiyelileşme” rüzgarına zarar verebilecek isimlerin de içinde yer alacağı bir grubun HDP'den ayrılarak BDP adıyla Meclis'te bir grup kurmaları.

Biliyorsunuz Meclis'te grup kurabilmek için en az 20 milletvekili gerekiyor. Bu durumda en az 20 milletvekilinin HDP'den ayrılıp BDP'ye geçmesi gerekiyor. Bu durumda Kürtler Meclis'te bir değil iki partiyle temsil edilecek.

Bu formülün HDP'nin karar organlarında konuşulup konuşulmadığını, ne kadar ciddiye alınacak bir formül olduğunu bilmiyorum. Ne kadar doğru olur orası da tartışmalı. Ama bunlar Ankara kulislerinde konuşuluyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Survivor All Star Serenay Aktaş elendi
Fransa ile İtalya arasında Nutella kavgası
17 Haziran İngiltere basın özeti
YSK'dan AK Parti ve HDP'ye kötü haber!
ABD'den Erdoğan'a Tel Abyad ve YPG yanıtı!
Öğretmenler Günü mesajları uzun komik ve anlamlı 24 Kasım sözleri
Yorumlar 30 yorum