BIST 1.316
DOLAR 7,95
EURO 9,44
ALTIN 463,12
HABER /  GÜNCEL

17 Haziran İngiltere basın özeti

Bugün İngiltere basınında Orta Doğu ve Suriye'den gelişmeler dikkat çekiyor. İngiliz gazeteleri Türkiye sınırındaki Kürt güçleri YPG ile IŞİD'in çatışmasına ve Tel Abyad'ın Kürtlerin eline geçmesine de değiniyor.

Abone ol

Guardian gazetesi ABD Kongresi'nde konuşan Suriyeli doktorların, Suriye Başkanı Beşar Esad'ın sivilleri klor gazı bombasıyla hedef aldığı ifadelerine geniş yer ayırıyor.

Gazete, doktorların kimyasal silah iddialarıyla ilgili dosyalarını sunduğunu belirtiyor.

Doktorlar kimyasal saldırıların yeni bir tür psikolojik işkence yarattığını savunuyor.

Sunulan dosyaların 16 Martb ile 9 Haziran arasındaki 31 klor gazı saldırısını belgelediği belirtiliyor.

Suriye Amerika Tıp Toplumu adlı kuruluş, ülkede 95 tıbbi merkezi işletiyor ve bu merkezlerden toplanan delilleri Kongre'ye sunuyor.

Kuruluş varil bombalarıyla yapılan saldırılarda çoğunlukla sivillerin hedef alındığını, belirtilen 31 saldırıda 10 kişinin öldüğünü ve 530 kişinin yaralandığını raporluyor.

Guardian sunulan belgeleri doğrulayamadığını belirtiyor.

Mursi'ye idam kararı

Daily Telegraph gazetesinde Mursi hakkındaki idam kararına yer veriliyor. Gazete, hakimin eski Mısır lideri Muhammed Mursi hakkında asılarak ölüm cezasına hükmettiğini yazıyor.

Mursi'nin "Cezaevi baskınları" davasında Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak"tan suçlu bulunduğu belirtiliyor.

Gazete henüz temyiz duruşması gününün belli olmadığını ve Mursi'nin idam edilip edilmeyeceğinin ucu açık bir soru olduğunu yazıyor.

Karar üzerine Müslüman Kardeşler'in Facebook sayfalarından ayaklanma çağrısı yaptığı kaydediliyor.

Times: Yenilen IŞİD savaşçıları Türkiye'ye kaçıyor

Bugün Times gazetesinde yer alan Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, Tel Abyad'da yenilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının sakallarını keserek Türkiye'ye kaçtığı yazıyor.

Haberde şu ifadelere yer veriliyor:

"Suriye sınırındaki Tel Abyad IŞİD'in kontrolündeyken, Türkiye tarafındaki bir kıyafet mağazası, radikallerin halifelik ilan ettiği bölgeye gidenlere çok sayıda burka satmıştı. Ancak köktendinciler yenildikten sonra IŞİD üyeleri kimliklerini gizleyerek Türkiye'ye kaçmaya ve izlerini kaybettirmeye çalışıyorlar."

"Kürt kuvvetleri kenti ele geçirmeden saatler önce çoğu IŞİD militanı güneye, Suriye'de en güçlü oldukları şehir Rakka'ya kaçtı. Bazıları ise Kürt Halk Koruma Birlikleri (YPG) bayrağını dikmeden Türk yetkililere teslim oldu. Bir kısmının ise sakallarını keserek diğer mültecilerle birlikte Türkiye'ye girdiği belirtiliyor."

"Tel Abyad'dan kaçan bazı kişiler gazetecilerle konuşmaktan memnunken, bazıları ise tek kelime etmeden etrafı izliyor; yüzlerindeki yeni yaralar dikkat çekiyor."

FT: Kürtler Suriye'nin geleceğinde daha fazla söz sahibi olacak

Financial Times'da bugün yer alan haberde, IŞİD'e karşı stratejik zaferlerinin Kürtleri bölgesel güç oyununun merkezine koyduğu belirtiliyor.

Haberde Kürt savaşçıların hayati önem taşıyan rollerinin ileride ülkenin geleceği hakkında daha fazla söz sahibi olacaklarına işaret ettiği ifade ediliyor.

Erika Solomon, Geoff Dyer ve Piotr Zalewski imzalı haber şöyle devam ediyor:

"Kürtlerin Tel Abyad'daki ani zaferlerinin bir nedeni de şanstı. IŞİD militanları, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava operasyonları üzerine, beklenenden daha erken geri çekildiler. Ancak Kürtlerin bu avantajdan yararlanabilmesi ve bölgeyi süratle kuşatması ve ardından ele geçirmesi; Halk Koruma Birlikleri'nin (YPG) IŞİD'le mücadelede en başarılı kuvvet olabileceği hissini uyandırdı."

"Sinirleri yıpranmış askerler, savaşan güçlerin çatışan gündemleri ve askerlerin art arda geri çekilmeleri nedeniyle Irak ilerleyemezken; YPG, Suriye'deki örgüte karşı koalisyon destekli kampanyayı en iyi yürütebilecek güç olarak görünüyor."

"Ancak Kürtlerin IŞİD'le savaşta giderek daha da hayati bir rol alması, on yıllardır Arap çoğunluğun kenarında duran Kürtlerin ülkenin geleceğinde daha fazla söz sahibi olacağı anlamına da geliyor."

Gazeteye konuşan Royal United Services düşünce kuruluşundan Michael Stephens, "Bu Suriye için önemli bir dönüm noktası. İleride kurulacak herhangi bir Suriye devleti tamamen özerk bir Kürt bölgesini kabul etmek zorunda yoksa devlet parçalara ayrılabilir. Şu an sahada Batılı hava güçleri tarafından meşru kılınan bir oluşum var ve bu durum engellenemez bir ayrılığa doğru ilerliyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
YSK'dan AK Parti ve HDP'ye kötü haber!
ABD'den Erdoğan'a Tel Abyad ve YPG yanıtı!
FT: Kürtler Suriye'nin geleceğinde daha fazla söz sahibi olacak
Tel Abyad merkezinde dev YPG bayrağı!
Süleyman Demirel hayatını kaybetti
Mucize Doktor 39. bölüm 2. fragmanı
Yorumlar