BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Satılık iki adet boğaz köprüsü

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri satışa çıkıyor. Sadece onlar değil otoyollar da özelleşiyor. Tarih belli oldu;

Abone ol Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), köprü ve otoyolları özelleştirme programına aldı. Altı otoyol ve iki boğaz köprüsünün işletme hakkı devri yöntemiyle 31 Aralık 2008'e kadar özelleştirilecek.

ÖYK'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın otoyolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri bağlantı yolları ile birlikte özelleştirme programına alındı.

Gaziantep-Şanlıurfa otoyolu, İzmir ve Ankara çevre otoyolu da bağlantı yolları ile birlikte doğrudan özelleştirme programına alındı.

Ayrıca söz konusu otoyollar ve köprüler üzerindeki otoyol hizmet tesisleri ile bakım işletme ve ücret toplama merkezleri de doğrudan özelleştirme programına alınırken, özelleştirme işlemleri işletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar her türlü bakım, onarım, işletim gibi işler Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Bu tesisleri özelleştirme yoluyla devralıp işletecek yatırımcıların bakım, onarım, işletim gibi işlere yönelik yükümlülükleri, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek ve buna ilişkin denetim ve kontroller de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilecek.

Özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2008 tarihine kadar tamamlanacak.