BIST 10.740
DOLAR 32,86
EURO 35,30
ALTIN 2.489,53
HABER /  GÜNCEL

Şaşkına çeviren peribacası

Kapadokya Bölgesindeki peribacaları, oluşumlarındaki farklı görünümleri ile insanları hayretler içerisinde bırakıyor.

Abone ol

Dünyanın en önemli yer oluşumlarından biri olarak da değerlendirilen ve UNESCO tarafından doğal ve kültürel dünya miras listesine alınan Kapadokya Bölgesindeki peribacaları, oluşumlarındaki farklı görünümleri ile insanları hayretler içerisinde bırakıyor.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinin Manastır Yolu üzerindeki bir tepenin yamacında tamamen doğal yolla oluşmuş ve farklı bakış açıları ile değerlendirilen silüet dikkat çekiyor.

Kimilerince bir Sfenks, kimilerine göre uyuyan bir kadın ve kimilerine göre de bir zamanlar fantastik sinemanın en önemli karakteri konumunda King Kong’a benzeyen yamaç silüeti, adeta doğanın kaleminden çıkan bir çizgi gibi görünüyor.

10 bin yıllık köklü bir uygarlığa sahip Kapadokya bölgesinde milyonlarca yıllık bir oluşumla meydana gelen doğal oluşumlu peribacalarının hakim olduğu Mustafapaşa beldesinin Manastır Yolu üzerindeki hafif meyilli bir tepenin hemen sırtında, fotoğraf sanatçısı Hasan Galip Temur tarafından fotoğraflanan ilginç oluşum şimdiden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğe benziyor.