BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,18
ALTIN 1.136,18
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Kadıköy Çirkin Kral'ı unutmadı

Türk Sinemasının Çirkin Kralı Yılmaz Güney, 74 ncü Doğum Yıldönümünde Kadıköy de iki farklı etkinlikle anılacak.

Abone ol

Kadıköy Belediyesi, unutulmaz Sanatçı Yılmaz Güney'i özel eşyalarından, kendi el yazılı orijinal senaryoları, aşk mektupları, özel resimleri ve filmlerinden aldığı ödüllerden oluşturularak ilk kez hazırlanan Yılmaz'ın Yolu Sergisi ve Güney'in yasaklı filmi Umut'un gösterimi ile anıyor...

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, 2012 yılının en çok konuşulacak, ilgi ile izlenilecek sergisine ev sahipliği yapacak. Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney'in katkılarıyla ilk kez hazırlanan Yılmaz'ın Yolu Sergisi'nde Sinemamızın Çirkin Kralı Yılmaz Güney'in gizli kalmış yönleri, aşk mektupları, cenazesi ve özel yaşamından çekilen çok özel fotoğraflarıyla adeta yeniden doğacak. 31 Mart 22 Mayıs tarihlerinde ziyarete açılacak olan sergide, Güney'in Cannes Film Festivali'nde kazandığı Altın Palmiye Ödülü, Locarno Film Festivalinden aldığı Altın Leopar Ödülü, 7 Altın Portakal, 9 Altın Koza, İşçi Sendikaları ödülü, Yabancı Film Festivalleri ödülleri de ilk kez sergilenecek.

SERGİDEKİ İLKLER

Güney'in İmralı Yarı açık Cezaevinde yaptığı yağlıboya tablosu, evlilik cüzdanı, diplomaları, gözlüğü ve daktilosu ile serginin en önemli parçası olan Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü aldığında giydiği kıyafeti ile Duvar Filmini çekerken giydiği Mavi Montu da ilk kez sergilenecek.

Sanatçı Ara Güler'in objektifinden 7 kare özel fotolarının yanında cenazesi sırasında Paris'te çekilen fotoğrafları, filmlerin orjinal afişleriyle cezaevinden Fatoş Güney'e yazdığı mektupların orijinal halleri de sergiyi gezenlerin oldukça ilgisini çekecek.

İlk Basım kitaplarının orijinal hallerinin de yer aldığı bu özel serginin açılış töreni 31 Mart cumartesi günü saat 17.00 de Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Fatoş Güney'in ev sahipliğinde yapılacak.

TUNCEL KURTİZ'İN KATILIMIYLA UMUT FİLMİ ÖZEL GÖSTERİMİ...

Yılmaz Güney'i anma etkinlikleri kapsamında Güney'in Türk sinema tarihinde önemli bir dönüm noktası olan ve sansür kurulu tarafından yasaklanan Umut Filmi de 31 Mart cumartesi günü özel gösterimiyle yıllar sonra tekrar sinamaseverlerle buluşacak.

Yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney'in yaptığı Umut Filmi'nde Tuncel Kurtiz, Güney ile oymanıştı. 1970 Yılı yapımı film, Adana Altın Koza Film Festivali'nde 6 büyük ödül alırken, film Güney'e Altın Portakal Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştı. Umut aynı zamanda Grenoble Film Festivali'nde Seçici Kurul Özel Ödülü almış, Güney'in siyasi filmlerinin öncüsü olarak kabul edilmiştir. Caddebostan Kültür Merkezi'nde 31 Mart saat 14.00 de yapılacak özel gösteriminden sonra Müjdat Gezen, Tuncel Kurtiz, Fatoş Güney, Arif Erkin, Kaya Ererez, Hüseyin Karabey ile Kürşat Alnıaçık'ın katılacağı bir söyleşi programı da gerçekleştirilecek.

TARİH: 31 MART 2012 CUMARTESİ

FİLM GÖSTERİMİ: SAAT 14.00

SERGİ AÇILIŞI: SAAT 17.00

YER: Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi