BIST 8.052
DOLAR 27,16
EURO 28,92
ALTIN 1.681,56
HABER /  GÜNCEL

Sandık görevli ücretleri bu hafta hesaplara yatar mı?

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri 81 il ve 973 ilçede tamamlandı. Bunun yanı sıra havaalanlarına ve birçok gümrük kapısına yurt dışında kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmesi için sandık kuruldu. 190 binden fazla sandık kurulurken seçim görevlileri oy sayımı ve dökümü gibi birçok görevde bulundu. Seçimlerin sona ermesiyle Sandık görevlisi ücreti ne kadar, kaç TL? Sandık görevlisi ücretleri ne zaman yatacak?

Abone ol

Türkiye genelinde 81 il ve 973 ilçede kurulan sandıklarda binlerce kişi görev aldı.  Seçimde görev alanlara elden ücret ödemesi yapılmıyor. Bankalar aracılığıyla sandık görevlisi ücretleri yatırılıyor. Mayıs ayının sonuna gelirken seçimde görev yapanlar ise Sandık görevlisi ücretleri yattı mı, Haziran’da mı yatacak? sorularına yanıt arıyor. İşte, Seçim görev ücretleri ödeme tarihleriyle ilgili yaşanan son gelişmeler…

14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenecek seçimlerde görev yapan sandık kurulu üyelerinin alacağı ücretler belli olmadı.

Sandık görevlisi ücretleri ne zaman yatacak?

Sandık görevlisi ücretlerinin herhangi bir sorgulama sayfası bulunmuyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihinde görev yapan sandık kurulu üyelerine yapılacak ücretlerin ödeme tarihine ilişkin resmi bir açıklama bulunmuyor. İlk tur ve ikinci turda müşahit olarak görev yapanlara ücret ödenmeyecek. Seçim görevli ücretlerinin ise en geç Haziran ayı içerisinde hesaplara yatırılması bekleniyor.

Seçim görevli ücretleri ne zaman ödenecek?

14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimleri düzenlendi. 28 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerde ise sadece 2. tur cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleştirildi. İki seçimde görev alanlar ise ücret farkı olup olmayacağını merak ediyor. İlk turda oy sayımı, dökümü vb. işlemler uzun sürdüğünden ücret farklı olup olmayacağı araştırılıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun farklı ücret ödenmesine ilişkin resmi bir açıklaması bulunmuyor.

Müşahitlere ödeme yapılacak mı?

Müşahit veya diğer bir adıyla seçim gözlemcisi sandık kurullarının oluşturulması, oy kullanma, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eder ve gerekli durumlarda itirazlarda bulunur. Müşahitlik, gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmaktadır.

Müşahitler, siyasi partilerin ve bağımsız adayların belirleyip İlçe Seçim Kurulu’na sundukları liste üzerinden kura şeklinde belirlenmektedir. Seçim günü görev yapabilmeleri için bir siyasi parti onaylı "Müşahit Görev Belgesi"ne sahip olmaları gerekir. Gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan Müşahitlik görevini yapanlara seçim görevli ücreti ödenmez.

Ancak seçim görevli ücretleri memur maaş katsayısı oranına göre belirlenmektedir. genel hesaplama yönteminin 2000 x memur maaş katsayısı olması dolayısıyla 0,433684 x 2000 = 867 TL civarında belirlenmesi bekleniyor. İlk tur ve ikinci turda görev yapanlara sadece tek bir ücret değil iki farklı ödeme gerçekleştirilecek.