BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.211,97
HABER /  GÜNCEL

Saldırganın Meclis'te tokalaştığı o kişi kim?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Orhan Övet'in Meclis'te kaydedilen yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na grup toplantısına gittiği sırada koridorda yumruk atarak saldırıda bulunan Orhan Övet’in TBMM yerleşkesinde dolaşırken çeşitli güvenlik kameralarına yansıyan yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Yeni kayıtlarda Orhan Ö. bir kişiyle sohbet ederken görülüyor. Bir başka kayıtta da yol tarifi alıyor.

Saat 10.32'de, Meclis'e Dikmen Kapısı'ndan giriş yapan saldırgan bir süre Meclis bahçesinde dolaşıyor. Ardından saat 10.41'de MHP grup toplantısını izlemek için Meclis 3 No'lu kapıya ilerlerken görüntüleniyor.

chp kılıçdaroğlu saldırgan orhan övet meclis görüntüleri.jpg

SALDIRGAN KİMLE SOHBET ETTİ?

Orhan Ö. saat 11.23'de MHP grup toplantısının çıkışında bir kişiyle sohbet ederken görüntüleniyor. Orhan Ö.'nün Meclis'te bir sonraki durağı ise ziyaretçi kafetaryası.

11.25'de kontrol noktasından giriş yapan saldırgan, burada iki güvenlik görevlisinden yol tarifi alıyor.

Orhan Ö, 11.26'da girdiği kafeterya'dan, yaklaşık yarım saat sonra ayrılıyor. Saldırganın saat 12.22'den CHP grup toplantısın başlangıç saati olan saat 13.30'a kadar zaman dilimini ise Meclis kampüsünde gezerek geçirdiği anlaşılıyor.

Orhan Ö. CHP grup toplantısının başlangıcına 5 dakika kala ise saldırısını gerçekleştiriyor.

chp kılıçdaroğlu saldırı orhan övet.jpg

CHP'Lİ HAMZAÇEBİ: BİRİSİYLE TOKALAŞIYOR

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının organize olduğuna yönelik iddialar sorulan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "O işin organize olmadığını düşünmüyorum. Sadece bireysel bir kişi düşünmüş, karar vermiş, gelmiş uygulamış şeklinde kanaate sahip değilim. O kadar suçu, sabıkası olan bir kişinin arkasında bazı kişilerin, güçlerin veya gücün olduğunu düşünüyorum. Bu sadece bir şüphe. Bu kişi, görüntü kayıtlarında birisiyle tokalaşıyor. Tesadüfi bir tokalaşma da olabilir. Birini uzaktan tanıyıp, onunla merhabalaşmış da olabilir. Ya da tanıdığı birini o anda görmüş olabilir ya da başka bir şey... Soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğüne inanmak istiyoruz" diye konuştu. Saldırganın CHP'den şikayetçi olduğuna yönelik haberlerin sorulması üzerine Hamzaçebi, "Yavuz hırsız evsahibini bastırır olmuş" dedi.

MHP'Lİ VURAL: TOKALAŞTIĞI KİŞİ MHP DEĞİLDİR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, ''Planlı, planlanmış bir olay. AKP'li birinin MHP ile ilgisi yoktur. Hangi amaçla gelmiştir açık ve nettir. Girerken bıraktığı cep telefonu var neden çıkamamıştır?'' diye sordu.

SORULMAYAN SORULARI CHP SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran şahsın basına yansıyan emniyetteki ifadesini, “Normal bir polisin sorması gereken ‘Bir gün önce Facebook sayfasına Deniz Gezmiş’in resmini niye koydun? Bu olaylardan bir gün önce ya da aynı gün kimlerle görüştün, kimlerle buluştun, buluştuğun insanlarla nerede oturdun?’ sorusu yok” sözleriyle eleştirdi.

Tekin’in diğer eleştirileri özetle şöyle:

- Şahsın parlamentoya gelirken telefonunu yanına almaması da dikkat çekici. Hayatında ilk kez gelmiş olduğu TBMM’de nerede duracağını çok iyi biliyor. En stratejik, en kritik BDP’nin grup toplantısının kapısında bekliyor, onların dağılışıyla bizim gelişimiz arasında eylemini gerçekleştiriyor.

- Ne diyor şahıs; ‘Altındağ Belediyesi’nin önünde indim.’ MOBESE sistemlerinde görürsünüz, doğru mudur, doğruysa yalnız mıdır, yanında kimlerin olduğunu çok net görürüz. Mobese sistemleri ve bu kameralar incelendi mi? İncelenirse bu şahısın ifade ettiği cümleler doğru mu değil mi? Bu saate kadar bunlar yapılabildi mi?

- 3 yıllık parlamento mensubu olmama rağmen o koridorları hâlâ ben kavrayamadım, ama hayatında ilk kez gelen farklı siyasi partilerin gruplarını, yemekhaneyi biliyor. Bu sıradan bir insanın olmadığını, profesyonel ve arkasında belli güçlerin olduğunu düşünüyoruz. Yanılmak istiyoruz ama sonuçlara baktığımızda yanılacak gibi değiliz. Aynı zamanda çok pratik bir şekilde polisin GBT’ye bakma şansı vardır, 26 ayrı olayda suç işlemiş birisinin parlamentoya kimliğini verirken GBT’ye bakılmamasını ciddi bir güvenlik zafiyeti olduğunu da herkes bilmeli.