BIST 3.282
DOLAR 18,44
EURO 17,88
ALTIN 973,59
HABER /  GÜNCEL

Rusya'nın gösterdiği petrol tankerlerinin sırrı çözüldü

Rusların 'Işid petrolünü Türkiye'ye taşıyorlar' dediği tankerlerin Kuzey Irak yönetimine ait olduğu ortaya çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi

Abone ol

Rus yetkililer Kuzey Irak'tan Türkiye'ye taşınan petrol tankerlerini IŞİD petrolü diye dünyaya gösterdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Rusya'dan izahat beklediklerini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu  Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet, Rusya Savunma Bakanlığı'nın IŞİD  petrolünün Zaho-Silopi hattından Türkiye'ye geçtiği iddialarına ilişkin,  "Rusya'nın uydudan çektiği görüntüler, Kürdistan bölgesinden Türkiye'deki Ceyhan  Limanı'na petrol taşıyan tankerlere aittir" dedi.

Cevdet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'le yapılan petrol  ticaretiyle ilgili araştırmalar yaptığını ve yeterli bilgiye sahip olduğunu  savunan Cevdet, Rusya'nın yayımladığı görüntülerin öne sürdüğü iddiayı  ispatlamaktan uzak olduğunu söyledi.

Rus Savunma Bakanlığı Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasını bu haritayla savunmuştu)
Rus Savunma Bakanlığı Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasını bu haritayla savunmuştu.

YÜZLERCE TANKER

Rusya'nın Türkiye'nin IŞİD'le petrol ticareti yaptığı iddiasına  ilişkin yayımladığı görüntülerin IKBY'den Türkiye'ye petrol taşıyan tankerlere  ait olduğunu aktaran Cevdet, "Doğal Kaynaklar Bakanlığımız, daha önce yüzlerce  tankerin Kürdistan'dan Türkiye'ye petrol taşıdığını açıklamıştı. Petrol  Türkiye'ye tankerlerle gidiyor ve bu sır değil" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA SATILIYOR

IŞİD petrolünün Kürt bölgesindeki yollardan ve şehirlerden geçerek  satılmasının kolay olmayacağına dikkati çeken Cevdet, "Kürdistan bölgesi petrolü  boru hattı ve tankerlerle gönderiyor. Türkiye'den de dünya piyasalarına  satılıyor. Rusya'nın paylaştığı görüntüler bu tankerlere aittir. Rusya'nın elinde  Türkiye ve Kürdistan bölgesinin IŞİD'e petrol sattığına dair sağlam belge yoktur.  Böyle bir iddia için güçlü bilgi ve belgelere ihtiyaç var" değerlendirmesinde  bulundu.

"İZAHAT BEKLİYORUZ"

Rusya'nın IŞİD petrolüne ilişkin kaynaklarının doğru olmadığını savunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi ise "Rusya, yanlış kaynaklar üzerinden açıklama yapıyor. Başka tarafların da yanlış bilgiler üzerinden adım atmamasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

IKBY'den Türkiye'ye giden petrolün her aşamasının şeffaf olduğunu dile getiren Dizayi, "IŞİD petrolü, hiçbir şekilde Kürdistan kontrolündeki sınırlardan geçmedi. Rusya'nın bu iddialarını şiddetle reddediyoruz. Bize yönelik her türlü suçlamayı kabul etmiyoruz. Çünkü Zaho'dan Türkiye'ye giden boru hattı gizli saklı değil, açıktır. Bunun hiçbir tarafla ilgisi yoktur" görüşlerini paylaştı.

Rusya'nın Erbil'de konsolosluğu olduğunu ve bu konuda kendilerinden izahat beklediklerini kaydeden Dizayi, şu ifadeleri kullandı:

"Kürdistan bölgesi ile Rusya arasındaki ilişkiler iyi ve dostanedir. Rus petrol şirketleri de Kürdistan bölgesinde faaliyet gösteriyor. Rusya'nın bu konudaki bilgilerini gözden geçirmesini temenni ediyoruz. Rusya, bilgileri düzeltmelidir ki hiç kimse yanlış bir yola sapmasın."

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya'ya göre Koç, IŞİD'den petrol alıyor
Rusya'ya göre Koç, IŞİD'den petrol alıyor
Hangi illerde okullar tatil? 4 Aralık cuma günü kararı
Hangi illerde okullar tatil? 4 Aralık cuma günü kararı
4 Aralık cuma okullar tatil mi? İşte o iller
4 Aralık cuma okullar tatil mi? İşte o iller
Rize 4 aralık cuma okullar tatil mi?
Rize 4 aralık cuma okullar tatil mi?
Belgrad'daki kritik zirveden ilginç ayrıntı
Belgrad'daki kritik zirveden ilginç ayrıntı
Beyoğlu'nda 6 araç kundaklandı
Beyoğlu'nda 6 araç kundaklandı
Davutoğlu'ndan kritik Rusya mesajı
Davutoğlu'ndan kritik Rusya mesajı
Demirtaş'tan Erdoğan'a çözüm süreci çağrısı!
Demirtaş'tan Erdoğan'a çözüm süreci çağrısı!
Kırıkkale'de inanılmaz baba vahşeti!
Kırıkkale'de inanılmaz baba vahşeti!
Kılıçdaroğlu'ndan sendikacılara sert sözler
Kılıçdaroğlu'ndan sendikacılara sert sözler