BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,10
ALTIN 489,42
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan Türkiye'ye Dağlık Karabağ'da ateşkes için nüfuzunu kullanma çağrısı

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Türkiye'ye Dağlık Karabağ'da ateşkes ve krizin çözümüne yönelik kapsamlı diyaloğun başlatılması için nüfuzunu kullanma çağrısı yaptığını söyledi.

Abone ol

Yunan haber ajansı ANA-MPA'ya konuşan Lavrov, Moskova'da Azerbaycan ile Ermenistan dışişleri bakanlarıyla, ABD ve Fransa'dan temsilcilerin katılımıyla yapılan 11 saatlik görüşmeler neticesinde 10 Ekim'de ateşkes ve kapsamlı müzakere sürecinin yeniden başlatılmasını öngören ortak bir açıklama üzerinde anlaşıldığını hatırlattı.

Lavrov, "Türk partnerlerimizi nüfuzunu bu hedefi destekleme yönünde kullanmanın uygun olacağına ikna etmeye devam ediyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Dağlık Karabağ'da 27 Eylül’de tırmanmaya başlayan ve giderek artan gerginliğin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle iki ülkenin dışişleri bakanları Moskova'ya gitmişti.

Moskova'daki görüşme neticesinde 10 Ekim'de Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'da, insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edilmişti. Ancak ateşkese rağmen iki taraftan da ihlaller olduğuna dair açıklamalar gelmeye devam etmişti.

Daha sonra Bakü ve Erivan 18 Ekim saat 00:00’dan itibaren yeni bir ateşkes ilan etmek üzerinde anlaşmıştı. Hukuken Azerbaycan'ın parçası olan Dağlık Karabağ, fiilen Ermenistan'ın desteğindeki Ermeni ayrılıkçıların denetiminde.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da FETÖ soruşturması! 15 yıla kadar hapsi istendi
Trabzonspor Abdullah Avcı ile anlaştı! Yıllık kazancı belli oldu
Nadide Sultan eşi Hakan Yonat kimdir filmleri ve klipleri hangisi?
Ermenistan hem askerlerine hem de PKK'lılara Azerbaycan askeri üniforması giydirdi
Nejat Alp kimdir kaç yaşında aslen nerelidir Nejat Alp biyografisi
Muharrem İnce 29 Ekim'den sonra manifesto yazacak! Selvi'den bomba kulis
TRT’den Yavru Vatan’da “Mevlid Kandili Özel Yayını”
Reel kesim güven endeksi Ekim'de yükseldi! Merkez Bankası açıkladı
Beki İkala Erikli'nin öldürülmesi davasında karar! Sinem Koç'a ağırlaştırılmış müebbet
Kars'ta yavru eşeğin boynuna ip bağlayıp göle attılar! Cezaları belli oldu
Yorumlar 12 yorum