BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan TBMM’ye Ayasofya çağrısı: Zararı önleyecek adımlar atılmalı

RUSYA Parlamentosu, Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili TBMM’ye, ‘acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’ çağrısını yaptı.

Abone ol

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin TBMM’ye hitaben yazılmış bir bildiri kabul edildi.

TBMM'ye çağrı

Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz.

"Müze olarak korunmalı"

Rus parlamenterler yazılarında, ‘modern Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anasofya’yı bir barış ve dinlerarası uyum sembolüne dönüştüren kararının gözden geçirilmemesini’, yani Ayasofya’nın müze olarak korunmasını istedi.

"Gerekli adımlar atılmalı"

Ayrıca yazıda, ‘dünya mirası olan bir yerin statüsünün acele bir biçimde değiştirilmesinin neden olabileceği zararın önünü kesmek için mümkün olan tüm adımların atılması gerektiği’ ifadeleri yer aldı.

Rus parlamenterler TBMM’deki meslektaşlarına hitap ettikleri yazılarında Ayasofya’nın önemine ilişkin olarak ise, ‘buraya 1935’te müze statüsü verilmesi sayesinde, birçokları için kutsal olan bu yere azami miktarda insanın erişebildiğini ve atalarının ruhani mirası ile kültürel geleneklerine kişisel olarak saygılarını sunabildiğini’ belirtti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İBB'den korkutan deprem raporu! İstanbul'daki en riskli ilçeler ve mahalleler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Taşerondan kadroya geçen işçiler için yeni dönem! Toplu sözleşmeye dahil olacaklar
Evde bakım maaşı alana 1000 lira ikramiye var mı?
İSG, tünel çalışması için yolcularını uyardı
Kurbanlık fiyatları büyükbaş hayvan 2020 hisse fiyatı
Yenikapı'da balıkçı teknesinde erkek cesedi bulundu
Masterchef Ayyüce kaç yaşında aslen nereli Ayyüce Kamit instagram halleri
Yorumlar 4 yorum