BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  DÜNYA

Ruhani'den koronavirüs ölümleri üzerinden ABD halkına açık mektup

Anadolu Ajansı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD yönetiminin uyguladığı yaptırımların ülkesinin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesine engel olduğunu ve vatandaşlarının hayatını kaybetmesine yol açtığını belirterek, Amerikan halkına hitaben "ABD tarihine daha fazla kara sayfa eklenmesine izin vermeyin." ifadesini kullandı.

Abone ol

Ruhani, ABD halkına hitaben yazdığı açık mektupta ülkesine yönelik yaptırımların son bulması için Washington yönetimine baskı yapılmasını istedi.

ABD halkından Kongre'deki temsilcilerini yaptırım ve baskıların hiçbir zaman başarılı olamayacağı konusunda bilgilendirmesini isteyen Ruhani mektubunda, "Şimdi ABD halkının hükümete yüksek sesle hesap sorma zamanıdır. ABD tarihine daha fazla kara sayfa eklenmesine izin vermeyin." ifadelerine yer verdi. 

"ABD yaptırımları vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine neden oluyor"

Kovid-19'a karşı sağlanacak bir başarıya tüm dünyanın ortak olacağını ve her yeri saran bu tehlike karşısında Tahran, Paris, Londra ve Washington arasında bir mesafe bulunmadığını belirten Ruhani, şunları kaydetti:

"İran küresel bir sorun olan koronavirüsle boğuşurken ABD'nin acımasız ekonomik terörizmine maruz kalıyor. ABD, yürüttüğü politikalardan geri adım atmıyor ve böylece salgının da yayılmasına yol açıyor. ABD yaptırımları İran'ın koronavirüsle mücadelesine engel olarak, vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine neden oluyor."  

ABD yaptırımlarının İran'daki birçok sıradan vatandaşın iş ve gelirinin yanı sıra sağlığını da kaybetmesine neden olduğunu ifade eden Ruhani, "Bu salgının İran'daki sağlık sistemi ve kriz yönetimindeki mali kaynakların zayıflamasına yol açmasını isteyen dar görüşlü ve düşmanca politikalar, diğer ülkelerin de bu salgınla mücadelesine direkt etki edecektir." görüşünü paylaştı. 

"Gelecek nesiller sizi, yöneticilerinizin politikalarından sorumlu tutacak"

İran Cumhurbaşkanı, ABD yaptırımlarının ülkesinin ekonomisine yüz milyarlarca dolar zarara sebep olduğuna işaret ederek, ABD halkına şöyle seslendi: 

"Uluslararası yasalar ve insan haklarına riayet edilmesi ABD ve diğer halkların yararınadır. Şunu bilmelisiniz: Gelecek nesiller sizi, yöneticilerinizin politikalarından sorumlu tutacaktır. Dünyadaki halklar şu an ABD hakkında iyi şeyler düşünmüyor."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Erdoğan ve tüm Türkiye'den sağlık çalışanlarına alkışlı destek Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan uzaktan eğitimle ilgili yeni açıklama
Yeni tip koronavirüs hakkında doğru bilinen ölümcül yanlışlar
Avustralya’da Kovid-19 önlemine uyulmayan plaj kapatıldı
Yunanistan'da 5,7 büyüklüğünde deprem
İmam Cuma namazını Facebook'tan kıldırdı
Bugün kandil mi 21 Mart ne kandili var Diyanet
Uzmanlık eğitimi alan hekimlere görevlendirme
İtalya'da ölü sayısı bir günde 627 kişi arttı!
Koronavirüs genelgesiyle, Özel ve Vakıf hastaneleri salgın hastanesi oldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüslü hasta sayısını açıkladı! Ölü sayısı arttı
Yorumlar 8 yorum