BIST 5.554
DOLAR 23,45
EURO 25,34
ALTIN 1.481,61
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Robot ve Proje Günleri'nde 475 proje

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen "Robot ve Proje Günleri" yarışması başladı.

Abone ol

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde 5 ayrı kategoride düzenlenen, "Robot ve Proje Günleri" yarışmasında 475 proje sergilenmeye başlandı

Beşiktaş kampüsünde, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin 475 projeyle katıldığı yarışma, 5 ayrı kategoride düzenleniyor.

Rektör Prof. Dr. Şenay Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projelerin bulunduğu stantları gezdiğinde heyecan duyduğunu ve gençlerin Türkiye'nin geleceğine nasıl yön vereceklerine şahit olduğunu aktardı.

Projeleri görünce stantların başından ayrılmakta zorlandığını belirten Yalçın, şöyle konuştu:

"Gençlerimizin öz verilerini görmek, onlara fırsat tanınınca neleri başaracaklarını görmek bizleri mutlu ediyor. Türkiye artık kabına sığmayan, yavaş adımlar yerine koşarak ilerleyen bir ülke konumunda. Gençlerimizin önünü açmak, onları motive etmek için bizler elimizden geleni yapmalıyız. Gençlerin elinden tutarsak Türkiye robotik anlamda dışa bağımlı olmaktan çıkacaktır. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da güzel çalışmalar yapıyor. Burada gördüğümüz projeler bize bunu kanıtlıyor. Jüri üyeleri yarın yapacakları değerlendirmelerin ardından dereceye giren projeleri belirleyecek. Üniversiteler olarak bizler, devletimizle el ele vererek Türkiye'nin bu alanda söz sahibi olmasını sağlayabiliriz. Türkiye'nin geleceğine umutla bakıyoruz."

Yarışmaya mayın arama ve tarama robotuyla katılan Gebze Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Bünyamin Söğüt, robot sayesinde arazide mayın aramalarında can kaybını sıfıra indireceklerini savundu.

Arkadaşlarıyla yaptığı robotun özelliklerini sıralayan Söğüt, "Robotumuz arazide her türlü koşullarda çalışan mayın arama tarama çalışması yapan bir robot. Sadece mayın aramakla kalmıyor yer altındaki metal özellikli cisimlerin tespiti de yapabiliyor. Robot mayını bularak sinyal veriyor. Robotun üstünde ayrıca bir de makineli tüfek bulunuyor. Hedefimiz robotu geliştirerek, ilerleyen süreçte mayını bulduktan sonra imha etmesini sağlamak" dedi.