BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  SEÇİM

Kılıçdaroğlu 3 CHP'liyi partiden atacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK tarafından adaylığı iptal edilen CHP İzmir adayı Atilla Sertel hakkında açıklama yaptı.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İzmir adayı Atilla Sertel'i YSK'ya şikayet etmekle suçlanan CHP'lilere sert çıktı.

Kendi partisinin adayını YSK'ya şikayet etmekle suçlanan CHP'liler, Kılıçdaroğlu'nu fena kızdırdı. NTV canlı yayında konuyla ilgili soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Onlar bizim partiliyse kesinlikle partide kalmayacaklar." dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Federasyonu eski Başkanı Atilla Sertel'in ön seçimle 3. sıradan seçilip CHP'den 2. bölge 6. sıra milletvekilliğini adaylığını YSK iptal etmişti.

Sertel karar sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada "Şikayet edenleri biliyorum. CHP'den 3 arkadaşımız şikayet etmiş. Yapacak bir şey yok. Yapılan önseçimde şahsıma güvenen, bana oy veren tüm partililerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum." diye not düşmüştü.

KESİNLİKLE PARTİDE KALMAYACAKLAR

CHP yönetimini zor durumda bırakan bu durum bugün Kılıçdaroğlu'na soruldu. "Atilla Sertel olayını soracağım. O konuya ne dersiniz? Yasal sorunu CHP’liler mi duyurdular?" sorusuna CHP lideri, şu açıklamayı yaptı:

"Ön seçime girdi, başarılı oldu. İyi bir gazeteci sizin meslektaşınız. Şikayet edenleri araştırıyorum. Onlar bizim partiliyse kesinlikle partide kalmayacaklar. O konuda talimatı ilgili arkadaşları verdim"

İHSANOĞLU SORUSU

"Ekmeleddin Bey MHP’den aday oldu. siz teklif ettiniz mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Parlamentoda Ekmeleddin bey gibi bir insanın olması önemli." diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca İhsanoğlu'na teklif götürmediklerini de sözlerine ekledi.

O İTİRAZ DİLEKÇESİ

Sertel'in Basın İlan Kurumu'nun 27'inci dönem Genel Kurul üyesi olduğu ve kamu görevinden istifa etmediği için aday olamayacağını öne süren Ozan Çelik ve Levent Ünal isimli partililer, İl Seçim Kurulu'na dilekçe ile itirazda bulundu.

İtirazda Sertel'in 26 Şubat'ta yapılan 28. dönem genel kurul toplantısına kadar bu göreve devam ettiği, Sertel'in toplantıya katıldığı, genel kurulun görev ve yetkilerinin toplantıda düzenlendiği ayrıca kurulun ticari yetkileri olduğu, bir yönetim ve kamu görevi ifa ettiği, kurul üyelerinin huzur hakkı aldıkları belirtilirken, Sertel'in Basın İlan Kurumu'ndaki görevleri nedeniyle gelir elde ettiği, bu nedenle önseçim sürecinde adil ve eşit bir yarış olmadığı iddialarına yer verildi.

Sertel'in görevlerinden belirtilen süre geçtikten sonra istifa ettiğinin öne sürüldüğü dilekçede, "Yüksek Seçim Kurulu'nun 05/01/2015 tarihli 6 sayılı kararı ve 2389 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu'nun 18. Maddesi gereği milletvekili adayı olmak için 10 Şubat 2015 saat 17:00'ye kadar kamu görevinden istifa etmeyen Atilla Sertel'in adaylık sıfatına haiz olmadığından adaylığının ve aday olduğuna dair mazbatanın iptalini talep ederim" ifadelerine yer verildi.

İtiraz dilekçesinde kanıt olarak basında çıkan bazı haber ve yazılar dışında, Basın İlan Kurumu'nun internet sitesindeki bazı bilgiler sunuldu.

İl seçim kuruluna verilen dilekçe görüşülerek karara bağlandı. Kararda itirazın İl Seçim Kurulu'nun değerlendirme yetkisinde olmadığı belirtilerek konunun Yüksek Seçim Kurulu'na gönderildiği bildirildi. YSK da itirazı kabul etti.

ÖNCEKİ HABERLER
23 Nisan kaç gün tatil 24 Nisan tatil mi?
23 Nisan şiirleri en güzel kaynaklar
AB, Akdeniz'de ölüm yolculuklarını neden durduramıyor?
Akdeniz'de bir göçmen teknesi daha battı
Akaryakıtta tavan fiyat dönemi bitti!
Okullar ne zaman açılıyor 2020-2021 eğitim takvimi gönderildi
Yorumlar