BIST 1.378
DOLAR 8,12
EURO 9,72
ALTIN 454,56
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

'Robot arı'lara bireysel hareket sağlayan sistem geliştirildi

ABD'nin Cornell Üniversitesi'nden araştırmacılar, Harvard Üniversitesinin "RoboBee" (Robot Arı) projesi kapsamında geliştirdiği 'Robot arı' adı verilen minik robotlara özerk hareket kabiliyeti veren program geliştirildi.

Abone ol

ABD'nin Cornell Üniversitesi'nden araştırmacılar, Harvard Üniversitesinin "RoboBee" (Robot Arı) projesi kapsamında geliştirdiği 'Robot arı' adı verilen minik robotlara özerk hareket kabiliyeti veren program geliştirildi.

Yeni algoritmanın Robot Arı'nın uçarken rüzgar esintisine göre havada manevralar yapabilmesini ve açılan bir kapı gibi fiziksel engelleri algılayıp hareketini ona göre ayarlamasını sağladığı belirtildi. Bilim adamları arı robotun tüm sensör ve yönlendiricilerinden gelen sinyalleri, ilave ağırlık yaratmadan işleyebilmek için "nöromorfolojik çip" teknolojisini kullandı.

BEYİN YAPISINA BENZEYECEK; Yalnızca 0 ve 1 arasında kodlanan iki basamaklı kombinasyonlarla iş gören geleneksel çiplerin aksine elektrik dalgalarındaki iniş çıkışları karmaşık kombinasyonlar halinde işleyen nöromorfolojik çipler, bilim adamlarının arı robotun farklı alıcı ve yönlendirici aygıtlarındaki sinyalleri tıpkı beyindeki nöronların işleyişine benzer bir yapıda organize edebilmesini sağladı. Araştırmacılar sonraki adımda bu yeni çiplerde uygulanmak üzere beyindeki nöron etkinliğini taklit eden, yeni nesil, "olay-temelli" algılama ve kontrol algoritmaları geliştirdi. Üniversitenin Akıllı Sistemler ve Kontroller Laboratuvarı direktörü Silvia Ferrari, Harvard'ın geliştirdiği Robot Arı'nın rüzgar esintisi ve fiziksel engelelerle karşılaştığından kontrolünü yitirdiğini, yeni çip ve algoritmalarla bu engeli aşmayı başardıklarını ifade etti. Ferrari, "Bunu robotun eski modellemesiyle yapmamız imkansızdı, dolayısıyla farklı durumlara tepki vermeyi öğrenenen kontrol ediciler geliştirdik." diye konuştu.

abd
ÖNCEKİ HABERLER
Uçaklara çarpan kuşlar pisti kapattırdı!
FETÖ'den tutuklu eski rektöre tahliye
Kuzey Irak yangın yerine döndü! Ölü ve yaralılar var
'Rus efsanesi' Lada, yeniden Türkiye yollarında
AK Partili belediyede operasyon
Yunan bakana CHP'li Altay'dan sert sözler
Kritik görevdeki üsteğmen gözaltına alındı!
İbadi'den IKBY'ye müdahale uyarısı
Erdoğan, Kudüs konusundaki yeni adımı açıkladı
Akşener'in avukatı olduğu iddia edilmişti! Karar verildi
Yorumlar